Türk Telekom

Türk Telekom Abonelik İptali Nasıl Yapılır? Ücreti ve Cezası

Türk Telekom Abonelik İptali Nasıl Yapılır? Türk Telekom (TTNET) aboneleri bazı nedenlerden dolayı internet aboneliğini kapattırmak istemektedir. İnternet aboneliğini kapattırmak isteyen kişiler bu işlemi nasıl yapacağını araştırmaktadır. Yazımızda Türk Telekom internet aboneliğini nasıl kapatılacağı, cayma bedelinin ödenip ödenmeyeceği gibi konular hakkında merak edilen detaylar yer almaktadır.

Türk Telekom (TTNET) Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Türk Telekom internet abonelik iptali için farklı yöntemler kullanılmaktadır. İnternet aboneliğini iptal ettirmek isteyen hak sahiplerinin bizzat müracaat etmesi gerekmektedir.

En yakın Türk Telekom şubelerini ziyaret ederek internet aboneliğinizi iptal ettirmek istediğinizi belirterek de aboneliğinizi iptal ettirebilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden de internet aboneliği iptal edilebilir. TTNET abonelik iptali için hat kimin üzerine kayıtlıysa onun e-Devlet sisteminden başvuru yapılması gerekmektedir.

İptal işlemi faks ile de yapılabilir. Faks ile abonelik iptal ettirmek isteyen kişiler, iptal dilekçesi ve kimlik fotokopisinin 0312 306 07 16 numarasına gönderilmesi gerekmektedir.

TTNET abonelik iptal işlemi yapacak kullanıcılar, 444 14 44 numaralı iletişim hattını arayarak müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelidir. Müşteri hizmetleri tarafından belirli bir cayma bedeli ve diğer şeyler varsa size bilgi verilir.

Türk Telekom’a kayıtlı e-posta adresi üzerinden internettivibuiptal@turktelekom.com.tr adresine kimlik fotokopisi ve imzalı iptal dilekçesi ileterek iptal işlemi yapılabilir.

Türk Telekom (TTNET) Abonelik Süresi Dolmadan İptal Edilebilir Mi?

TTNET kullanıcıları tarafından merak edilen sorulardan biri de abonelik süresi dolmadan iptalin yapılıp yapılmayacağıdır. Türk Telekom aboneliği bir yıl boyunca geçerlidir. Ancak bir yıl bitmeden iptal etmek isteyen kişilerden cayma bedeli olarak ödeme yapılması istenir. Cayma bedeli sözleşmede geçen fiyatlandırma tutarı olacaktır.

Sözleşmenizin cayma bedeli ödemeden iptal olup olmayacağını öğrenmek için Türk Telekom (TTNET) müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.

E-Devlet’ten Türk Telekom Abonelik İptal işlemi Nasıl Yapılır?

Abonelik iptal işlemi için en kolay yöntemlerden biri e-Devlet sistemidir. E-Devlet sisteminden internet aboneliğini iptal ettirmek isteyen kişiler aşağıda belirtilen adımları takip etmelidir.

 • İlk olarak abonelik iptali için e-Devlet sistemine https://www.turkiye.gov.tr/turk-telekom-abonelik-fesih-basvurusu linkine tıklayarak giriş yapın.
 • Ardından kimlik doğrulaması yaparak abonelik fesih sayfasına geçiş yapın.
 • Açılan sayfada “Yeni Fesih Başvurusu” linkine tıklayın.
 • Bir sonra açılan sayfada size ait kullanılan Türk Telekom işlemlerini hizmetlerini göreceksiniz. Bu sayfada “Fesih Başvurusu Yap” seçeneğine tıklayın.
 • Hizmet desteği için bilgilendirme metnini okuyup onaylayın. Bundan sonraki işleminiz kimlik doğrulaması olacaktır. Kimlik doğrulaması için kimlik kartınızda bulunan seri numarasını giriniz.
 • Sizinle iletişime geçilecek yani kullandığınız aktif e posta adres bilgilerinizi doğrulayın. Bu işlemi yaptıktan sonra açılan sayfada abonelik iptal nedeni göreceksiniz. Bu alana aboneliğinizin neden iptal ettirmek istediğinizi girin.
 • Son olarak bir kağıda aboneliğinizi iptal ettirmek istediğinizi yazıp imzalayın. Ardından dilekçenin fotoğrafını çekip sisteme yükleyin ve iptal işlemini bitirmek için onay verin.

Yukarıda belirtilen işlemleri yaptıktan sonra 24 saat içerisinde kullandığınız hizmet durdurulacaktır 7 gün içerisinde de hizmetiniz tamamen iptal edilecektir.

Türk Telekom abonelik iptali e-devlet üzerinden yapıldığında kesinlikle yasal olarak iptal işlemini yapması gerektiği için en kolay ve en hızlı iptal işlemini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Türk Telekom Abonelik İptal Etme Yöntemleri

Türk Telekom aboneliğini İptal etmek isteyen kişiler farklı yöntemler kullanarak bunu yapabilir ilk öğle ilk olarak İptal etme yöntemi birçok kişinin aklına gelen Türk Telekom mağazalarına gitmektir. Türk Telekom mağazalarına gitme imkanı olmayan veya gitmek istemeyen kişiler 444 14 44 numaralı Türk Telekom müşteri hizmetlerini arayarak İptal işlemini başlatabilir son olarak en kolay İptal yöntemi de sayılabilecek olan yöntem e devlet sistemidir kim abonelik yaptıysa e devlet sistemi üzerinden giriş yaparak aboneliğin İptal ettirebilir.

Türk Telekom abonelik iptali için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

 1. Türk Telekom Online İşlem Merkezi üzerinden başvuru yaparak​,
 2. Türk Telekom Ofis /Grup Mağazalarına şahsen başvuru yaparak,
 3. 0(312) 306 07 16 no’lu faksa kimlik belgesi ve imzalı dilekçe göndererek,
 4. E-Devlet sistemi üzerinden başvuru yaparak,

Türk Telekom Abonelik İptali İçin Gerekli Evraklar

Türk Telekom Abonelik İptali İçin Gerekli Evraklar abonelik türüne göre değişiklik göstermektedir. Abonelik türüne göre gerekli evraklar:

Bireysel Hat İptali:

 • Kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport)
 • Abonelik sözleşmesi (varsa)
 • Hat iptal dilekçesi (Türk Telekom ofislerinden veya internetten temin edilebilir)

Kurumsal Hat İptali:

 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Yetkili imza beyannamesi
 • Kimlik belgesi (imza yetkilisinin)
 • Hat iptal dilekçesi (Türk Telekom ofislerinden veya internetten temin edilebilir)

Evde İnternet İptali:

 • Kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport)
 • Abonelik sözleşmesi (varsa)
 • İnternet iptal dilekçesi (Türk Telekom ofislerinden veya internetten temin edilebilir)

Telekom Cayma Bedeli Ödemeden Abonelik İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

Birçok kişi aboneliğini iptal ettirirken cayma bedeli ödemek istemez. Bu nedenle cayma bedeli ödemeden abonelik iptal işleminin nasıl yapılacağını araştırır.

Cayma bedeli ödemeden abonelik iptali yaptırmak isteyen kişiler internetin çekmediğini veya tam olarak kaliteli hizmet almadığını kanıtlamak durumundadır. Bunu kanıtlayan kişiler herhangi bir bedel ödemeden internetini İptal ettirebilir.

Türk Telekom abonelik iptal dilekçesi Türk Telekom kullanıcılarından abonelik iptali yaptırırken dilekçe talep eder. E-Devlet sisteminden abonelik iptali yaptıracak olan kullanıcılar, Türk Telekom internet aboneliğini internet iptal ettirmek istediğine dair bir dilekçe yazmalıdır ve bu dilekçeyi imzalanmalıdır.

Ardından fotoğrafını çekerek e-Devlet sistemine yüklemelidir.

Türk Telekom Abonelik İptali Cayma Bedeli

Türk Telekom abonelik cayma bedeli sözleşme tarihiniz bitmeden önce iptal işlemi yaptığınızda ödemeniz gereken taahhüt bozma cezasıdır. Türk Telekom abonelik iptal cayma bedeli sözleşme tarihinde taahhüt verdiğinizde size indirimli olarak hizmet verilmektedir.

Normalde satış fiyatı 200 TL olan bir hizmet size indirimli olarak 24 ay boyunca 150 TL verilmektedir. Türk Telekom abonelik cayma bedeli ise siz hizmetiniz bitmeden önce önce iptal işlemi yaparsanız size yapılan indirim ve tüm yasal verdiler son faturada tek sefer olarak talep edilir.

Türk Telekom Abonelik İptali Cayma Bedeli Hesaplama

Türk Telekom abonelik cayma bedeli hesaplamak için yaptığınız sözleşme süresi oldukça önemlidir. Sözleşmeniz 12 yada 24 ay olacaksa Türk Telekom abonelik cayma bedeli hesaplama işlemini buna göre hesaplamalısınız. Cayma bedeli hesaplanırken normal satış fiyatından yapılan indirim ve kaç ay sözleşme süresinizin kaldığını bilmeniz gereklidir.

Türk Telekom abonelik cayma bedeli hesaplama işleminde yapılırken modem ücreti, indirim tutarı ve cayma bedeli sizden tek seferde talep edilir.

Türk Telekom abonelik cayma bedeli tutarı kullanılan süreye bağlı olarak 1000 TL ile 2000 TL arasında değişmektedir.

Türk Telekom Abonelik İptali Cezası

Türk Telekom Abonelik İptali Cezası indirimli kullandığınız ay kadar olmaktadır. Örnek olarak 200 TL bir ürünü 10 ay boyunca indirimli 150 TL olarak kullandığınız 10 ay boyunca toplamda 500 TL indirim yapıldığı için sizden 500TL indirim ücreti ayrıca modem ücreti ve kurulum ücreti talep edilir.

Türk Telekom Abonelik İptali Kaç Gün Sürer?

Türk Telekom abonelik iptal işlemi işleminin ne kadar süreceği nereden başvuru yapılacağına bağlıdır.

E-Devlet sisteminden yapılırsa 24 saat içerisinde iptal tamamen gerçekleşir.

Türk Telekom bayilerinden yapılırsa 72 saat içerisinde abonelik tamamen iptal edilir.

TTNET Aboneliği Abonenin Vefatı Durumunda Nasıl İptal Edilir?

Abonenin vefat etmesi durumunda internet aboneliğini kapatmak isteyen kişiler aşağıda belirtilen adımları takip ederek abonelik iptali yapabilir.

 • İlk olarak abonelik iptali yaptıracak olan kişiler, Türk Telekom mağazalarını ziyaret etmelidir ederken yanında bazı belgelerin olması gerekmektedir. Bu belgeler;
 • Kişinin defin belgesi
 • Veraset ilamı
 • Nüfus müdürlüğünden alınacak ölüm belgesi
 • Ölümle ilgili rapor

Yukarıda belirtilen belgeleri Türk Telekom bayilerine teslim eden vefat eden kişinin aboneliğini iptal edebilir.

TTNET Abonelik İptalinde Modemi Geri Alıyor Mu?

Türk Telekom taahhüt süresi biten kullanıcılardan modemi geri almaz ancak abonelik iptali yapan kullanıcılardan modem geri alınır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu