Türk Telekom

Türk Telekom Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır?

Türk Telekom Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır?  Kullandığımız telefonlarda birçok farklı özellik bulunmaktadır. Zaman zaman telefon rehberimizdeki kişilerin listesi silinebiliyor. Bu durum birçok kişi tarafından önemli ölçüde sorun teşkil etmektedir. Birçok kişi numaraları başkalarından bularak toplamaya çalışır. Bu durumu engellemek için Türk Telekom kullanıcıların rehberindeki numaraları yedeklemek veya silmek istiyor.

Bu yazımızda Türk Telekom rehber yedekleme işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili merak edilen detaylar yer almaktadır.

Türk Telekom Yedek Rehber Servisi Nedir?

Türk Telekom yedek rehber servisi, telefon rehberinizin silinmesi, telefonunuzun kaybolması gibi durumlarda rehberinizdeki numaraların silinmemesini yedeklenmesini sağlayan bir hizmettir. Birçok kişi bu hizmetin gereksiz olduğunuz düşünmektedir. Çünkü yedekleme hizmeti neredeyse bütün telefonlarda olan bir hizmettir.

Türk Telekom Rehber Yedekleme Servisinin Avantajları Nelerdir?

Türk Telekom rehber yedekleme hizmeti rehberdeki kişilerin ve diğer tüm medya dosyalarının saklanmasını sağlayan bir hizmettir. Türk Telekom yedekleme servisinin avantajları aşağıda yer almaktadır.

 • Telefon kullanırken verilerin birikmesi nedeniyle telefonun hızında yavaşlama olur. Bu durumdan kurtulmak isteyen kişiler, yedekleme hizmetini kullanarak telefonunki bilgileri o alana kopyalayabilir. Bu sayede telefonunuz gereksiz yükten kurtulacaktır.
 • Telefonunuz arızalandığında içerisinde yer alan bilgilerin korunmasını sağlar.
 • Telefon numaraları ve bazı veriler telefonunuzda saklanır. Telefonun başına bir şey gelmesi durumunda verilerin kaybolmamasını sağlar.
 • Eğer buluta yedeklediyseniz yeni telefon aldığınızda eski telefonunuzda olan bilgiler otomatik olarak gelecektir.

Türk Telekom Bulut İle Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır?

TT Bulut servisi müşterilerine farklı depolama alanları sunmaktadır. Bu depolama alanları hem ücretli hem de ücretsiz olarak müşterilere sunulmaktadır. Türk Telekom bulut sistemi ile yedekleme yapılmak isteyen kişiler Türk Telekom Online İşlemler menüsüne giriş yapmalıdır. Aşağıdaki adımları takip ederek rehber yedekleme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Türk Telekom Bulut’a tanımlı hattınızla giriş yapmalısınız.
 • Açılan ekranda yer alan “Rehber Yedekle” seçeneğine tıklamalısınız.
 • Daha sonra “SIM Kart’tan Bulut’a” seçeneğine tıklayarak ilerleyin.
 • Son olarak yedeklemek istediğiniz numaraları seçerek “Yedekle” düğmesine tıklamalısınız.
 • Belirtilen işlemleri yaptıktan sonra yedekleme işleminiz başlatılacaktır.

Türk Telekom Rehber Taşıma Nasıl Yapılır?

Türk Telekom bulut yedekleme servisiniz kullanan kişilerin rehberinde yer alan herkes Bulut’a kaydedilir. Bulut’ta yer alan bilgileri SIM karta taşıma için Türk Telekom Bulut web sitesini ziyaret etmelisiniz. Daha sonra “SIM Kart’a Taşı” seçeneğine tıklamalısınız. SIM karttan buluta taşımak içinse aynı bölümden “Bulut’a Taşı” seçeneğine tıklamalısınız.

Rehberinizdeki verileri taşıma işlemi yaparken internete bağlı olmanız gerekmektedir. İnternete bağlı olmadığınız takdirde taşıma işleminiz gerçekleşmeyecektir.

Türk Telekom Rehber Yedekleme Ücreti

Türk Telekom rehber yedekleme işlemi 1 GB’a kadar kullanım durumunda ücretsizdir. 1 GB ve üzeri yedekleme yapmak isteyen kişiler, ücret ödeyerek yedekleme yapabilir. Türk Telekom yedekleme ücret bilgisi ve nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır.

 • 1 GB yedekleme → Ücretsiz
 • 10 GB yedekleme → Aylık 4 TL
 • 20 GB yedekleme → Aylık 6 TL
 • 50 GB yedekleme → Aylık 8 TL
 • 150 GB yedekleme → Aylık 10 TL

Türk Telekom Rehber Yedeklemeyi Nasıl Satın Alabilirim?

Türk Telekom rehber yedekleme mesaj göndererek satın alabilir. Rehber yedekleme ücretleri depolama alanına göre değişmektedir. Aşağıda depolama alanlarına göre rehber yedekleme ücret bilgisi yer almaktadır.

 • “AYLIK10GB” yazıp 5555’e mesaj gönderirseniz, 4 TL karşılığında 10 GB yedekleme alanı satın alabilirsiniz.
 • “AYLIK20GB” yazıp 5555’e mesaj gönderirseniz, 6 TL karşılığında 20 GB yedekleme alanı satın alabilirsiniz.
 • “AYLIK50GB” yazıp 5555’e mesaj gönderirseniz, 8 TL karşılığında 50 GB yedekleme alanı satın alabilirsiniz.
 • “AYLIK150GB” yazıp 5555’e mesaj gönderirseniz, 10 TL karşılığında 150 GB yedekleme alanı satın alabilirsiniz.

Türk Telekom Rehber Yedekleme Üyeliği Nasıl İptal Edilir?

Türk Telekom rehber yedekleme servisi ücretli olarak verilen bir hizmettir. Bu hizmete üye olan ve artık kullanmak istemeyen kişiler, iptal işlemini kolaylıkla yapabilir. İptal işlemi yapmak için IPTAL boşluk PAKET ADI yazarak 5555’e mesaj göndermelidir. Bu işlemi yaptıktan sonra rehber yedekleme hizmeti iptal edilecektir.

Türk Telekom Rehber Yedekleme Uygulaması

Türk Telekom telefonunuzda kayıtlı olan numaraların kaybolma veya silinme gibi olası bir durumda güvende olmasını sağlamak amacıyla rehber yedekleme hizmeti vermektedir. Rehber yedekleme uygulamasını kullanmak isteyen kişiler, App Store veya Play Store’dan uygulamayı telefonuna indirebilir. Daha sonra aldığınız depolama alanına göre telefon numaralarınızı yedekleyebilirsiniz.

Türk Telekom Yedek Rehber Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türk Telekom yedekleme hizmeti kullanan, daha sonra bu hizmete gerek kalmadığını düşünen kişiler bilgileri silmek isterse yapması gereken işlem ilk olarak uygulamaya giriş yapmak olmalıdır. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra bütün bilgileri sil seçeneğine tıklayarak ve ayarlardan uygulama bilgilerini temizleyerek silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu