Turkcell

Turkcell PUK Kodu Bloke Oldu Nasıl Açabilirim

Turkcell PUK Kodu Bloke Oldu Nasıl Açabilirim; Sim kart yani cep telefonu kullanan herkes için PIN kodu ve PUK kodu son derece önemlidir. Zira sim kartınızın şifrelerini yanlış girdiğinizde sim kartınız kilitlenebilir ve bloke olabilir. Bu durum sim kartınızı kullanmanızı engelleyeceğinden son derece can sıkıcı bir durum haline gelebilir.

Tüm GSM operatörleri gibi Turkcell de faturalı ya da faturasız hat alan müşterilerine kart ile birlikte aynı zamanda PIN ve PUK kodunu da paylaşır. Bu kodlar sim kart zarfının içinde yer almaktadır. Sim kartınızı aktif bir şekilde kullanmanız için son derece önemli olan PIN ve PUK kodunu bu noktada iyi muhafaza etmeniz faydanıza olacaktır.

Bu yazımızda Turkcell PUK kodu bloke oldu nasıl açabilirim diye merak eden okurlarımız için detaylı ve bilgilendirici olan tüm ayrıntıları bir araya getirdik.

PUK Kodu Nedir?

Sim kartının arka yüzünde PIN 1 ve PUK 1 olmak üzere iki farklı kod vardır. PIN 1 kodu, sim kartınızı açmanız için kullanacağınız koddur. PIN kodunu sim kartınızı yani telefonunuzu tamamen kapattığınız her seferde telefonunuzu tekrar açmanız için mutlaka girmeniz gerekecektir.

PIN kodunu yanlış girmek için sadece 3 hakkınız vardır. Eğer PIN kodunu 3 kez yanlış girerseniz bu durumda hattınız PUK kodu isteyecektir. Bu noktada yine sim kartınızın arkasında yer alan PUK 1 koduna ihtiyacınız olacaktır. Şayet bu kodu girmezseniz sim kartınızı açmanız da mümkün değildir.

PUK 1 kodu, PIN kodunu yanlış girmeniz sebebiyle bloke olan hattınızı tekrar aktif hale getirmeniz için 8 haneli olan ve değiştirilemeyen önemli bir koddur.

PUK Kodu Bloke Olursa Ne Olur?

PUK kodu, sim kartınızı aldığınızda sim kart kutunuzun içerisinde yer alan bir kod olmakla birlikte yukarıda da belirttiğimiz gibi son derece önemli bir numaradır. PIN 1 kodunuzu 3 kez yanlış girdiğinizde telefonunuz PUK kodunu isteyecektir. Eğer PUK kodunuzu bilmiyorsanız ve 10 kez yanlış girerseniz sim kartınız kalıcı bir şekilde kapanır ve yeni bir sim kartı çıkartmanız gerekir.

PUK kodunuzu 10 kez yanlış girdiğiniz takdirde eğer PUK kodu bloke olmuş ise bunun hiçbir çözümü yoktur. Zira bu durumda yapabileceğiniz tek şey sadece yeni bir sim kart almak olacaktır. Bu sebeple sim kartınızın değiştirilemeyen ve son derece önemli olan PUK kodunu mutlaka güvenli bir yerde saklamalısınız.

Turkcell PUK Kodu Bloke Oldu Nasıl Açabilirim?

Turkcell PUK kodu bloke oldu nasıl açabilirim sorusu sıkça sorulan sorulardan birisidir. Eğer sim kartınızın PİN 1 kodunu 3 defa yanlış girdiyseniz telefonunuz bloke olacak ve otomatik olarak PUK 1 kodunu isteyecektir. Bu blokeyi kaldırabilmek için mutlaka sim kartınızın PUK koduna ihtiyacınız olacaktır.

Öncelikle Turkcell müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek PUK kodunuzu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca Turkcell PUK kodu öğrenme işlemini Turkcell’in resmi web sitesi üzerinden TC kimlik numaranızla ya da SIM kartınızın arkasında yer alan numarayla öğrenmeniz mümkündür.

1. Turkcell Sim Kart Numarasıyla PUK Kodu Öğrenme

Turkcell web sitesi üzerinden sim kart numarasıyla PUK kodunuzu öğrenebilmek için ilk olarak web sitesine girin ve hesabınıza giriş yapın. Daha sonrasında “Hesabım” menüsünden “Ayarlar” sekmesine gidin ve “PUK kodu öğrenme” menüsüne tıklayın.

Karşınıza çıkan ekranda “SİM Kart Numarası ile” seçeneğini tıklayın ve ekrandaki gerekli bilgileri doldurun. Sim kart numarası sim kartınızın arkasında yazan numaradır. Bu numarayı girdikten sonra “Gönder” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

2. Turkcell TC Kimlik ile PUK Kodu Öğrenme

Turkcell TC kimlik ile PUK kodu öğrenmek için de yine yukarıda anlattığımız gibi Turkcell’in web sitesine giderek hesabınıza giriş yapmanız gereklidir. Daha sonrasında “TC Kimlik Numarası ile” seçeneğini tıklayarak bilgilerinizi girdikten sonra “Gönder” butonuna tıkladığınızda yine PUK kodunuzu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Turkcell PUK kodu bloke oldu nasıl açabilirim diye merak ediyorsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Ancak şunu belirtmeliyiz ki; PUK kodunuzu kaybettiyseniz PUK kodu öğrenme işleminizi PUK kodunuzu 10 kez yanlış girmeden önce yapmalısınız. Eğer PUK kodunuzu 10 defa yanlış girerseniz bu durumda sim kartınız tamamen kapanacağından PUK kodunu öğrenmeniz herhangi bir işinize yaramayacaktır. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey sadece yeni bir sim kart çıkartmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu