Turkcell

Turkcell Hat Devir Ücreti (Faturalı ve Faturasız Hat Devir Ücreti)

Turkcell Hat Devir Ücreti 2024: Uygun fiyatlı tarife ve paketleri ile en çok tercih edilen GSM operatörlerinden biri olan Turkcell; faturalı ya da faturasız hat kullanan abonelerine hatlarını diledikleri zaman devir edebilme imkanı tanıyor.

Yani aboneler; kendi üzerilerine kayıtlı olan hatlarını başka birine devredebiliyorlar.

Aboneler; hatlarını devir ettikleri takdirde herhangi bir devir ücreti ödeyip ödemeyeceklerini de merak ediyorlar.

Bu yazımızda hattını devretmeyi düşünen Turkcell faturalı ya da faturasız hat kullanan müşteriler için Turkcell hat devir ücreti 2024 ne kadar? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları aydınlatmaya çalışacağız.

Turkcell Hat Devir İşlemi Nasıl Yapılır?

Turkcell hattını başka birine devretmek isteyen abonenin hattını devredeceği kişiyle birlikte herhangi bir Turkcell mağazasına gitmesi gerekiyor.

Yani hat devir işlemi, yalnızca Turkcell mağazalarında yapılabiliyor.

İnternet üzerinden abonelerin hatlarını bir başkasına devretme şansları bulunmuyor.

Hat devri sırasında hem hattını devredecek hem de devralacak kişinin yanında TC kimlik kartını ya da nüfus cüzdanını götürmeleri gerekiyor.

Hattı kendi üzerine devralacak kişi, birtakım abonelik evraklarını doldurarak, hattın kendisine devredilmesini sağlayabiliyor.

Şayet hattı devralan kişi; devralacağı faturasız hattı faturalı hat olarak kullanmak istiyorsa bu durumda kişinin Turkcell mağazasına giderken yanında kendi adına kayıtlı ve son 2 aydan birine ait olan sabit bir fatura da götürmesi gerekiyor.

Hattı devredecek ya da devir alacak kişiler, belge olarak yanlarında TC kimlik kartlarına alternatif olarak, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport vb. belgeleri de götürebiliyorlar.

Nüfus cüzdanı yerine geçen bu belgeleri görüntülemek için hemen https://www.turkcell.com.tr/yardim/hattiniz/abonelik-islemleri/kimlik-alternatifleri-nelerdir linkini tıklayabilirsiniz.

Fatura yerine geçen alternatiflere göz atmak için https://www.turkcell.com.tr/yardim/hattiniz/abonelik-islemleri/fatura-alternatifleri-nelerdir linkini tıklayabilirsiniz.

Turkcell Hat Devir Ücreti Ne Kadar?

Şayet hattı devralan kişi, faturalı bir hat devraldıysa bu durumda hattı devreden kişinin henüz faturaya dönüşmemiş olan haberleşme hizmetlerine dair tüm ücretleri, abonelik ve ek hizmet ücretlerini ve tüm devir masraflarını devralmış oluyor.

Aynı zamanda devir aldığı hatta dair yeni bir abonelik oluşturacaksa bu durumda kendisinden abonelikte tahakkuk eden vergiler de talep ediliyor. Kişinin tahakkuk eden vergileri, ilk faturasıyla birlikte ödemesi gerekiyor.

Devir başvurusu sonrası itibariyle faturalandırılmış olan tüm borçların ise hattını devreden kişi tarafından ödenmesi gerekiyor. Bu tutar, ödenmediği takdirde devir işlemi yapılamıyor.

Söz konusu faturasız hatların devri olduğunda ise devir masraflarının devralan kişi tarafından ödenmesi talep ediliyor.

Yani devralan kişinin yeni tesis özel iletişim vergisini, TGM ruhsat ücretini ve TGM kullanım ücretini ödemesi gerekiyor.

Kısacası Turkcell hat devir ücreti; birden çok etmene bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.

Hattın faturalı mı yoksa faturasız hat mı olduğu, devir ücretinin devralan mı yoksa devreden kişi tarafından mı ödeneceğini belirliyor.

BTK tarafından uygulanan tavan fiyat uygulamasına göre 2024 yılı için müşterilerden en fazla 460 TL hat devir ücreti alınabiliyor.

Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi diğer devir masrafları da bu fiyata ekleniyor. Yani devreden ya da devralan kişinin ödemesi gereken miktar, artabiliyor.

Turkcell Faturalı Hat Devir Ücreti 2024

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Devir Beyan Formu’nu imzalayan kişinin yani hattı devralan yeni abonenin ödemesi gereken ücretleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Henüz faturaya dönüşmemiş haberleşme hizmetlerine ilişkin ücretler
  • Abonelik ve ek hizmetlere ilişkin ücretler(roaming, kampanya erken iptal ücretleri, gecikme faizi bedelleri vb.)
  • İşlemlerden doğan tüm devir masrafları(yeni tesis özel iletişim vergisi, TGM ruhsat ücreti, TGM kullanım ücreti)
  • İlk abonelikte tahakkuk eden vergiler

Kişinin ödemesi gereken hat devir ücreti hesaplanırken yukarıda etmenler dikkate alınıyor.

Turkcell Hat Devr Ücreti 2024

Turkcell hat devir etmek isteyenlerden son dönemlerde yeni hat ücreti talep ettiği kullanıcılar tarafından dile getirlmiştir. Yani hat devir yaprığınız yeni hat alıyormuşsunuz gibi sizden yüksek ücret talep edibilir. Bazı bölgelerde hat devir ücreti 300 TL iken bazı bölgelerde 600 TL ile 800 TL arsında ücret talep edilebilir.

Başkasının Üzerine Olan Hattı Kendi Üzerime Nasıl Alırım?

Başkasının üzerine olan hattı kendi üzerinize almak için hat üzerine kayıtlı olan kişi yani hattı devredecek kişi ile birlikte size en yakın olan Turkcell mağazasına gitmelisiniz.

Giderken mutlaka yanınızda TC kimlik kartınızı götürmelisiniz.

Eğer üzerinize alacağınız hat faturasız bir hatsa ve devralacağınız hattı faturalı olarak kullanmak istiyorsanız; Turkcell mağazasına giderken yanınızda kendi adınıza kayıtlı ve son 2 aydan birine ait olan sabit bir fatura da götürmelisiniz.

Bu yazımızda Turkcell hat devir ücreti ne kadar? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu