Teknoloji

Google Asistan Nedir? Ok Google Cihazımı Kur İşlemi Nasıl Yapılır?

Google Asistan Nedir? Ok Google Cihazımı Kur İşlemi Nasıl Yapılır? Iphone’un Siri’si, Microsoft’un Cortana’sı gibi Ok Google’da dilerseniz kişisel asistanınız olabilir. Alarmınızı ayarlar, randevularınızı hatırlatır, hava ve trafik durumunu bildirir. Bunlar gibi birçok özellik Google asistan ile mümkün. Makalemizde Ok Google nedir? Okay Google / Ok Google cihazımı kur nasıl yapılır?  Ok Google nasıl kullanılır? Gibi soruların yanıtlarını vererek Google’ın bu yapay zeka dijital asistanını sizler için daha fazla tanıtmaya çalışacağız

Ok Google Nedir?

Teknoloji 2.0, 3.0 derken yapay zeka da hayatımızın her alanında yerini aldı. Teknoloji devleri tarafından hayatımıza sokulan dijital asistanlarda yapay zeka desteği ile bir çok durumda işlerimizi kolaylaştırmaya devam ediyor. Özellikle Herkes tarafından günde 10’larca defa kullanılan Google arama motoru verilerine göre insanlar Google’ın yapay zeka algoritması olan sesli arama özelliğini her geçen gün daha fazla kullanıyor. Bu artış bize gösteriyor ki ok Google gibi dijital asistanlar hayatımıza daha fazla girecek ve daha fazla kolaylık sağlayacak.

Yaklaşık 7 yıl önce Google tarafından Android telefonlara eklenen Google asistan ya da “hey Google” özelliği, kullanıcıların sesli olarak yaptığı arama ve diğer komutları cihaz sahibinin tanımlı sesine göre algılayarak işlemleri yerine getiren yapay zeka uygulamasıdır.

Android tabanlı akıllı telefon ve diğer ev aletlerinin kullanıcıları için ok Google cihazımı kur işleminin nasıl yapıldığına dair bilgileri paylaşmadan evvel Ok Google tam olarak ne işe yarar ona bakacağız.

Ok Google Ne İşe Yarar?

Google asistan, Android ya da IOS işletim sistemi alt yapısını kullanan akıllı telefonlarda kullanılabilir. Bunun yanında fırından buzdolabına kadar IOS ya da Android alt yapısına sahip ve Google ile anlaşmalı markaların ev aletlerinde de kullanabilirsiniz. Peki Google asistan veya ok Google ne işe yarar? Hey Google ile neler yapabiliriz? Makalemizin devamında:

Ok Google ile bilgi sorgulama

Ok Google yapay zeka özelliğini anlık olarak aklınıza gelen soruların cevabını almak için bir bilgi bankası gibi kullanabilirsiniz ve bunu klavyenize dokunmadan yaparsınız. Herhangi bir bilgi sorgulaması yaptığınız zaman ok Google sizi öncelikle arama motoru ya da sorunuzla alakalı web sitesine yönlendirmek yerine sorunuzun yanıtını vermeye çalışır.  Bunların yanında, bölgenizdeki trafik durumunu öğrenme, gitmek istediğiniz adresin tam tarifini alma size en yakın restaurantın nerede olduğunu ve bugün bulunduğunuz bölgedeki havanın nasıl olduğunu öğrenme gibi birçok cevabı anında alabilirsiniz.

Ok Google ile Cihaz içi işlem yapma

Cep telefonunuzun ekranı kilitli ve kapalı durumdayken ok google’a sesli olarak komut verebilir ve bu sayede o günün tarihini öğrenebilir, facebook uygulamanızı açabilir, telefon rehberinden birisini arayabilir, telefonunuza gelen bildirimleri sesli olarak size bildirmesini sağlayabilirsiniz. Bunlar birkaç örnekten ibarettir ve daha birçok özelliği ok Google asistan ile yerine getirebilirsiniz.

Ok Google Nasıl Açılır?

İlk olarak akıllı telefonunuzda ok Google uygulamasının olup olmadığını tespit etmelisiniz. Telefonunuza hey Google ya da ok Google şeklinde seslendiğiniz zaman telefonunuzda herhangi bir tepki olmuyorsa, telefonunuzun altında bulunan ve genellikle 3 adet olan dokunmatik alanlardan ortadakine yani ekrandaki uygulamaları alta almak kısmına basılı tutarsanız Google asistan devreye girmelidir. Bu şekilde de tepki almıyorsanız ok Google uygulamasını telefonunuza kurmanız gerekir.

Ok Google cihazımı kur özelliği şimdilik yalnızca Android cihazlara özgü bir özelliktir.  Ok Google uygulaması için app store uygulamasını açın ve arama bölümüne Google asistan yazın. Daha sonra indir ve kur adımlarını uygulayarak Google asistan özelliğinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Cihaz Eşleştirme Nasıl Yapılır?

İki cihazı birbirleri ile eşleştirmek için cihazların birbirlerine yakın konumda olması gerektiğini unutmayın. Ok Google cihazımı kur özelliği kullanılarak ve bu özelliği kullanırken gerekli aşamaları doğru şekilde izleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

Ok Google ile cihazları eşleştirmek istiyorsanız her iki cihazda da bluetooth ve konum izleme özelliklerinin aktif hale getirmelisiniz. Bu özellikler aktif ise cihazlarınızı internete bağlamanız gerekiyor. Sonrasında telefonunuzun ayarlar bölümünde bulunan Google sekmesine tıklayın ve burada diğer cihazı bulun. Cihazı seçtiğinizde bir onay butonu göreceksiniz, bu onayı verdiğinizde cihazlar eşleşmeye başlayacaktır.

Ok Google Asistan Ayarlarını Açar mısın?

Cihazınızın ayarlarını açmak için ok Google’a sesli komut verebilirsiniz. Ok Google cihazımı kur sesli komutunda olduğu gibi “hey Google veya ok Google ayarları aç” komutunu kullanabilirsiniz. Ok google’a vereceğiniz sesli komutların net ve anlaşılır bir şekilde olması işlemlerinizin hızlı ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır.

Ok Google Cihazımı Kur Adımları

Öncelikle unutmamanız gereken nokta Google asistan Android ve Google uygulama versiyonlarına göre farklılık gösterecektir. Bununla birlikte bazı ayarlar her dilde yer almayabilir. Ayrıca Google asistan Android telefonların genelinde kurulu olarak gelecektir. Telefonunuz ya da tabletiniz Android yerine IOS işletim sistemi kullanıyorsa yine de Google asistan kurulumu yaparak ok Google hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Google fotoğraflarda bulunan fotoğraflarınız veya Google drive hizmetinde bulunan dosyalarınız için ok Google cihazımı kur özelliğinden faydalanabilmeniz için iki cihazda da aynı gmail hesabınızın olması gereklidir. Gmail hesabınızın şifresini hatırlamıyorsanız şifremi unuttum adımları ile tekrar şifre alabilirsiniz.

Ok Google Cihazımı Kur Özelliğini Açma

Daha önce de bahsettiğim gibi Google asistan Android cihazlara genellikle kurulu olarak gelir. Fakat telefonunuzda yoksa veya daha önce yanlışlıkla sildiyseniz veya IOS işletim sistemi kullanıyorsanız Google asistan uygulamasını cihazınıza indirip kurmalısınız. Bunun için App Store veya Play Store uygulamalarını açıp Google asistanı aratıp indirme ve kurulum işlemlerini tamamlamalısınız.

Hey Google Cihazımı Kur Özelliği Yükleme

Google asistan uygulamasını telefonunuza kurduktan sonra telefon ayarları bölümünden Google asistan sekmesine girmelisiniz. Bunun için: Ayarlar>Google>Google uygulamaları için Ayarlar>Arama Asistan ve Ses>Google Asistan adımlarını takip edebilirsiniz. Fakat unutmayın her cihazda bu yol aynı olmayabilir.

Böylece ok Google özelliğini cihazımıza kurmuş olduk. Yukarıda verdiğimiz ayarlar yolu ile Google asistan kısmına giderek Google asistanın kullanımına ilişkin ayarları kendinize göre düzenleyebilirsiniz.  Örneğin Google asistan içerisinde yer alan “genel ayarlar” bölümünden asistanın çalışır durumda olup olmadığından emin olabilirsiniz. Bunun dışında telefonunuzun ekranı kapalıyken asistana komut vermek istiyorsanız “ok Google voice match” ayarını aktifleştirebilirsiniz.

Bir komut verdikten sonra yeni bir komut vermek için tekrardan hey Google veya ok Google anahtar cümlesini kurmanız gerekmez. Google asistan sizin sesinizi tanıdığı için direk komut verebilirsiniz. Bunun için “kesintisiz iletişim” ayarını aktifleştirmeniz gerekecek.

İPhone veya iPad OK Google Kurulumu Nasıl Yapılır?

IOS işletim sistemine sahip cihazlarda Google asistan kurulumu için öncelikle IOS işletim sistemi sürümünüzün 10 ve üzerinde olması gerektiğini unutmayın.  Bununla birlikte Google asistan sadece 7 ve üzeri Android işletim sistemlerinde kurulu olarak gelmektedir ve IOS işletim sistemlerinde bulunmamaktadır. Bunun için IOS sisteminize Google asistanı indirmeniz ve kurmanız gerekecek. App Store aracılığı ile Apple cihaza Google asistan kurulumu yapabilirsiniz.

IOS işletim sistemine Google asistan kurulumu yaptıktan sonra, uygulama içerisine girerek asistanın Google hesabınıza giriş yapmasını sağlayın. Gmail hesabınıza yetki vermek için “Google Partners” web sayfası açılacak.  Partners sayfasında “devam et” bağlantısına tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Bu işlem sonrasında Google asistanın size bildirimler gönderip göndermeyeceğini belirleyebilirsiniz. Bu adımları geçtikten sonra google asistanın sesinizi algılayabilmesi için telefonunuzun mikrofonuna erişim onayı vermelisiniz.

Ok Google Cihazımı Kur Mi TV Stick

Ok Google hizmeti, Google tarafından ilk başta Android işletim sistemine sahip cihazlar için yaratılan bir dijital asistan özelliğidir.  Mi TV Stick cihazına google asistan kurulumu için cihazda Google uygulaması yer alması gerekir. Aksi halde ok Google cihazımı kur özelliğini kullanamazsınız.

Kurulum için:

  • Telefonunuz ve Mi TV Stick cihazınızı aynı wifi üzerinden internete erişimini sağlayın.
  • Daha sonra Google asistan uygulamasını kurmalısınız.
  • Asistan uygulamasını cihaza indirdiğinizde cihazda bulunan asistan bölümüne gidin ve ok Google cihazımı kur komutunu vermelisiniz.

Kurumlum bu kadar basit.

Ok Google Cihazımı Kur: Mi Box S

İnsanların internet üzerinden en çok aradıkları akıllı cihazlardan birisi de Mi Box S cihazıdır. Bu cihaz normalde akıllı olmayan televizyonlara HDMI girişi ile bağlanarak bu televizyonların akıllı TV olmasını sağlamaktadır.

Bu cihazın Akıllı telefonlar gibi olmadığını ve sadece HDMI kablosu ile TV’ye bağlandığını unutmayın. Buna rağmen kurulum işlemi için aynı adımları izleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu