Teknoloji

Tiktok Nedir? Tiktok Güvenilir Mi? Nasıl Kullanılır?

Tiktok Nedir? Tiktok Güvenilir Mi? Nasıl Kullanılır? TikTok güvenli mi? Nasıl kullanılır? Çocuklar için uygun mu? Kaç yaş için önerilir? Bu popüler müzikal şarkı söyleme ve paylaşma uygulaması hakkında bilmeniz gereken birçok şey bu makalede.

TikTok dünyayı ele geçirdi. Başlangıçta gençler için bir beğenilen uygulama olarak görülen şey, şimdi dünyanın önde gelen içerik paylaşım platformlarından biri haline geldi, kariyerler ve viral trendler başlattı.

Uygulamayı görmezden gelmek tamamen imkansız hale geldi, ancak gerçekte ne olduğundan emin değilseniz, sizin için bazı cevaplarımız var.

TikTok Nedir?

TikTok, sitenin en popüler özelliği olan video paylaşımı ile üyelerin birbirleriyle kısa videolar ve metin mesajları alışverişinde bulunmalarına olanak tanıyan ücretsiz, indirilebilir, çevrimiçi bir uygulamadır. TikTok, 15 saniyeden üç dakikaya kadar değişen videoları barındırır ve platform çoğunlukla akrobatik hareketler, şakalar, numaralar, nasıl yapılır videoları ve dans etmek ve şarkı söylemek gibi genel eğlence videoları içerir.

Çoğu sosyal medya platformu gibi TikTok da reklamlardan ve uygulama içi harcamalardan para kazanıyor. “İçerik oluşturucular” olarak adlandırılan belirli kullanıcılar, videolarının izlenme sayısına göre de para kazanabilir. Takipçiler ayrıca en sevdikleri videoların yaratıcılarına gönüllü olarak para (yani bahşiş) “hediye” edebilirler.

  • TikTok, kullanıcıların kısa biçimli videolar ve metinler yayınlayabildiği ücretsiz bir sosyal medya paylaşım sitesidir.
  • TikTok, Çinli web sitesi Douyin’in uluslararası versiyonudur. Her iki platform da özel olarak Çinli holding ByteDance’e aittir.
  • TikTok’un büyümesi, 2024 itibariyle dünya çapında 1 milyardan fazla (140,6 milyonu ABD merkezli) aylık aktif küresel kullanıcı ve dünya çapında 3,5 milyar indirme ile astronomik oldu.
  • Ana şirket ByteDance, eğitimden kurumsal yazılımlara ve sağlık hizmetlerine kadar birçok iş kolunda aktif olarak yer almaktadır.
  • TikTok, DSA (Dijital Güvenlik Yasası) kurallarına uymuyorsa AB’de olası bir yasağın baskısı altındadır.

TikTok ilk olarak 2017’de uluslararası olarak piyasaya sürüldü, ancak Ağustos 2018’de Musical.ly’yi satın almasının ardından küresel bir güç haline geldi. TikTok, Çinli sosyal medya sitesi Douyin’in uluslararası yan ürünüdür. Her iki platform da özel olarak Çinli holding ByteDance’e aittir.

TikTok, 2018’de küresel olarak piyasaya sürüldükten sonra, kullanıcıların verilerini ve profil bilgilerini topladığı iddiasıyla incelemeye alındı. O zamanlar TikTok küresel operasyonunu Çin’de bulunan merkezi bir sunucudan yürütüyordu.

Şüpheleri yatıştırmak için TikTok, görünüşte Çin’deki ana şirketten erişilemeyen bireysel ülke sunucu siteleri (Hindistan hala TikTok’u engelliyor) oluşturmak için harekete geçti. Bireysel ülke sunucularına geçiş, TikTok’un Çin sansüründen ve içerik kısıtlamalarından kaçınmasına da izin verdi. Bu yeni keşfedilen yapıyla TikTok’un küresel büyümesi hızla artmaya başladı.

Tiktok hediye jeton fiyatları için Tiktok Hediye Fiyatları ve Tiktok Jeton Fiyatları 2024 yazısını inceleyebilirsiniz.

TikTok Nasıl Bir Uygulama?

Üyeler, yalnızca e-posta adreslerini, kullanıcı adlarını ve şifrelerini kullanarak uygulamayı indirip kaydolarak katılırlar. Hesabınızın güvenliğinden endişe ediyorsanız, bir telefon numarası veya e-posta adresinizle iki adımlı doğrulama mevcuttur ve oturum açmaya çalıştığınızda bu adrese bir kod gönderilir.

Üyeler daha sonra diğer kullanıcıları takip ederek bir arkadaş çevresi başlatır ve diğer üyelerin videolarını ve metinlerini beğenerek veya takip ederek daha geniş bir arkadaş çevresi oluşturmaya devam eder. TikTok üyesiyseniz ve bir video yayınlarsanız, takipçi çevreniz tarafından otomatik olarak görünür.

Bu, en geniş takipçi çevresini oluşturmak ve mümkün olan en fazla video içeriği görüntülemesini elde etmek için diğer TikTok üyelerini takip etmeye teşvik eder.

TikTok kullanıcıları ayrıca, son 30 günde en az 100.000 görüntüleme ile yeterli sayıda, genellikle 10.000’in üzerinde takipçi edindikten sonra bir “yaratıcı” olarak kaydolarak para kazanabilir. Bu kullanıcılar daha sonra videolarının 1.000 görüntülenmesi başına 2-4 sent kazanabilir. TikTok’un “yaratıcı fonu”, ödeme tutarını içerik oluşturucunun hesabının bakımı, video uygunluğu ve görüntülemelerin benzersizliği gibi bir dizi farklı faktöre dayandırır.

Milyonlarca takipçisi olan son derece başarılı içerik oluşturucular bu şekilde önemli bir gelir elde edebilir. Örneğin, 1 milyon görüntüleme alan bir içerik oluşturucu 20-40$, 10 milyon görüntüleme alan bir kullanıcı ise 200-400$ kazanabilir.

TikTok ayrıca, kullanıcıların geçmişte beğendiği veya takip ettiği video konularını izleyen bir AI algoritması kullanır. Uygulama, kullanıcının tercihlerini öğrendiğinde (Örneğin: “sevimli hayvanlar”) videoları giderek daha fazla bu favori konulara göre gösterecektir. Aynı video konularına boğulmamak için algoritma, ilgi alanlarınızın başka nerede olduğunu görmek için hesabınıza rastgele videolar da gönderir.

Tiktok jeton hilesi hakkında bilgi almak için Tiktok Jeton Hilesi Ücretsiz APK İndir 2024 yazısını inceleyebilirsiniz. Ayrıca Tiktok Beğeni için Tiktok Beğeni Hilesi Ücretsiz 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

TikTok’ta Video Nasıl Yayınlanır?

Yeni video gönderileri sitenin can damarı olduğundan video yükleme işlemi son derece kolaydır. Kullanıcıların videolarını (genellikle 15 saniye, ancak üç dakikaya kadar uzayabilir) hazırlamaları ve ardından uygulamadaki video gönder düğmesine basmaları gerekir ve işte videonuz herkese açıktır ve takipçileriniz tarafından hemen görülebilir.

Diğer kullanıcılar daha sonra, birkaç yaygın örnek vermek gerekirse, video oluşturucuların gönderilerine ekledikleri “sevimli hayvanlar” veya “futbol” gibi hashtag’lere dayalı olarak bulabilir.

Tiktok’ta Nasıl Para Kazanılır?

Evet. TikTok İçerik Oluşturucu Fonu hakkında 2024 tarihli bir rapora göre, milyonlarca takipçisi ve daha fazlası olan “Yaratıcılar”, videolarının 1.000 görüntülenmesi başına yaklaşık 2-4 sent kazanabilir. İçerik oluşturucular ve diğer üyeler, videoları için bir takdir göstergesi olarak diğer üyelerden para “hediyeleri” veya bahşişleri (ör. 5-10 ABD Doları) alabilirler.

TikTok’u Kullanmak Güvenli Mi?

Evet. TikTok, üye olmak için kullanıcı adı, e-posta adresi ve parola gibi çok az bilgi gerektirir. Bu nedenle, hesabınızın ele geçirilmesi veya çalınması riski, kişisel olarak tanımlanabilir çok az bilgi sağlayacaktır. Video gönderilerinizden gelir elde etmenin bir yolu olarak “yaratıcı” olmayı seçerseniz, size ödeme yapılabilmesi için sizden bazı ek banka bilgileri istenecektir.

Tiktok Nasıl Kullanılır?

Tiktok kullanımı için ilk adım, üye olmaktır. Tiktok’a üye olduktan sonra dilediğiniz gibi video paylaşabilir, videolara yorum yapabilir ve beğenebilirsiniz. Fakat Tiktok’ta sadece kullanıcı olmak yerine kendini göstermek ve beğeni toplamak isteyenlerin bilmesi gereken daha fazla detay bulunmaktadır.

Tiktok’ta nasıl gezinirim? Tiktok’ta video kaydederken ve videoları başkalarının beğenisi için paylaşırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Tiktok görüntüleme ne demek? Tiktok bildirimleri ne demek? Gibi sorular Tiktok kullanımı ile ilgili detayları anlamak için gereklidir.

TikTok’a Kayıt Olun

Tiktok’ta video izlemek istiyorsanız bunun için hesap açmanız gerekmez. Bunun dışında tiktok’ta video paylaşmak veya tiktok’a video yüklemek gibi dinamik işlemler için tiktok’a kayıt olmak gerekir.

Tiktok’a kayıt olmak için Cep telefonu numarası, e-mail adresi veya facebook hesabı kullanılabilir. Aynı şekilde Tiktok’a giriş yapmak için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

Kişisel Tiktok hesabı için ise e-mail ve şifre belirleyerek ve sonrasında e-postanıza gelen maili onaylamanız gerekemektedir.

Tiktok’ta Video İzleme ve Gezinme

Tiktok’a e-mail ile üye olanlar, uygulama içerisinde istedikleri gibi gezinebilirler. Diğer kullanıcıların ekledikleri videoları, videoyu ekleyen kullanıcının kim olduğunu görebilirler. Bunun dışında videoyu izlerken sağ tarafında birkaç icon görülmektedir. Üstteki videotiktok’a video ekleyen kullanıcının profilini gösterir ve altındaki ikon o anda video da bulunan ses (şarkı ise, şarkının detaylarını verir) hakkında bilgiler içerir.

Toktok özellikleri ile diğer birçok sosyal medya uygulamasından ayrılır. Youtube video akışlarından aşina olduğumuz bir özellik olan beğendiğimiz içeriklerin video akışında daha fazla çıkması özelliği Tiktok’ta da bulunmaktadır. Tiktok’ta bir videoya basılı tutarak o videoyu beğenmediğinizi vurgularsanız, o video içeriğine benzer videolar akışınızda tekrar görünmeyecektir.

Tiktok’ta Video Nasıl Yayınlanır?

Tiktok’ta hesap açanların çoğu video paylaşmak ve daha fazla dikkat çekmek amaçlı tiktok kullanmaktadır. Tiktok’ta video yayınlamak için uygulamanın alt kısmında ortada ter alan “artı” işaretine tıklamak gerekmektedir. Artı işaretine tıkladıktan sonra kamera uygulaması açılır ve video çekmeye başlanabilir. Ayrıca videolara yazı ve emojiler de eklenebilmektedir.

Tiktok’ta Videoya Yazı Ekleme Nasıl Yapılır?

Tiktok’ta videolara yazı yazmak için, video ekranında düzenle bağlantısına tıkladıktan sonra ortaya çıkan yazı seçeneklerinden dilediğinizi kullanabilirsiniz.

TikTok Görüntülemeleri ve Bildirimleri

Tiktok nasıl kullanılır? Sorusunun cevapları arasında tiktok görüntüleme ve tiktok bildirimleri konuları da yer almaktadır. Tiktok’ta video paylaşmak paylaştığınız videolara kimlerin yorum yaptığı ve kimlerin bu videoları görüntülediğini bilmenizi sağlar. Bununla birlikte tiktok bildirimleri aracılığı ile videolar gelen beğenileri anında öğrenebilirsiniz.

Tiktok canlı video özelliği de barındırmaktadır. Tiktok’ta fenomen olan kullanıcılar canlı yayına geçtiklerinde bunu bildirimler aracılığı ile hızlıca görebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu