Teknoloji

Telefon Fabrika Ayarlarına Döndükten Sonra Dosyaları Kurtarma

Telefon Fabrika Ayarlarına Döndükten Sonra Dosyaları Kurtarma 2024: Zaman zaman akıllı telefonların sıfırlanması ya da diğer deyişle fabrika ayarlarına dönmesi neredeyse hepimizin bir kez bile olsa yaşadığı durumlardan birisidir. Bazen telefon kendiliğinden sıfırlanırken bazen de biz telefondaki bazı sorunlardan dolayı telefonu fabrika ayarlarına döndürmek zorunda kalabiliriz.

Özellikle virüs bulaşan dosyalar ya da uygulamalar, yazılım hataları, depolama alanının dolması ve benzeri gibi sorunlar fabrika ayarlarını gerekli kılan durumların başında geliyor. Fakat telefonumuzu fabrika ayarlarına döndürmeden önce eğer içerisindeki verileri yedeklemeyi unutursak işte o zaman belgelerimizin gittiğini gördüğümüzde ilk şoku yaşamaya başlıyoruz.

Bu nedenle de eğer telefonumuzu fabrika ayarlarına döndüreceksek ya da sıfırlayacaksak mutlaka verilerimizi yedeklememiz gerekiyor. Aksi halde silinen verilerimizi geri getirebilmek çok daha uğraştırıcı bir hal alabilir. İşte bizler de bu yazımızda sizlere telefon fabrika ayarlarına döndükten sonra dosyalar nasıl kurtarılır sorusunun cevaplarını detaylı ve anlaşılır bir şekilde vermeye çalışacağız.

Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürme Ne Demek?

Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek, diğer bir deyişle telefonu fabrikadan çıktığı hale getirmek anlamına gelir. Siz telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde telefonu aldıktan sonra sizin yüklediğiniz tüm uygulamalar, şifreler, video ve fotoğraf gibi kişisel belgeleriniz silinir. Aynı zamanda tüm telefon ayarları fabrikadan çıkış yaptığında olan ayarlara geri döner. Kısacası telefonunuzu fabrika ayarlarınıza döndürmek demek telefonunuzun sıfırlanması anlamına gelir.

Telefon Sıfırlandıktan Sonra Veriler Geri Gelir mi?

Telefon fabrika ayarlarında silinenleri geri yükleme özellikle telefonunu fabrika ayarlarına geri döndürmeden önce verilerini yedeklemeyi unutan kişilerin çok fazla merak ettiği konular arasında yer alıyor. Ancak sıfırlanan telefonda fotoğraflar geri gelir mi sorusuna tüm telefonlar için genel geçer bir cevap vermek mümkün değildir. Zira bu durum telefonunuzun iPhone mu yoksa Android mi olduğuna göre değişecektir.

Telefonu sıfırladıktan sonra fotoğrafları geri getirme yolları arıyorsanız aşağıda sizlere Android ve iPhone telefonlar için anlatacağımız yöntemleri deneyebilirsiniz.

Fabrika Ayarlarına Döndükten Sonra Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Fabrika ayarlarına döndükten sonra fotoğraf kurtarma işlem adımları Android ve iPhone telefonlarda farklılık gösterebilir. Bu sebeple tek bir yöntem söyleyebilmek mümkün değildir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki; eğer telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeden önce verilerinizi yedeklemeyi unuttuysanız ya da telefonunuz kendiliğinden sıfırlandı ve verileriniz silindiyse çoğu zaman verilerinizi kısmen de olsa kurtarabilmeniz mümkün olabiliyor.

Android Fabrika Ayarlarına Döndükten Sonra Veri Kurtarma

Android telefonu sıfırladıktan sonra fotoğrafları geri getirme iki farklı yolla mümkün olabilir. Eğer telefonunuzu sıfırlamadan önce verilerinizi yedeklemediyseniz bir teknik servise giderek profesyonel olarak verilerinizin kurtarılmasını sağlayabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise uygulamalardır. Aşağıda isimlerini sıralayacağımız Android sıfırlanan telefonu geri yükleme programlarını indirerek de verilerinizi kurtarabilirsiniz. Ancak bu uygulamaların ücretli olarak hizmet verdiğini bilmelisiniz. İşte o uygulamalar;

 • Fone Recovery
 • Data Android Recovery
 • Remo Recover for Android
 • Ultdata
 • DiskDigger:
 • EaseUS
 • My Jad
 • Aiseesoft
 • TenorShare
 • Jihosoft
 • iMyFone D-Back
 • Fone Paw
 • PhoneRescue

iPhone Fabrika Ayarlarına Döndükten Sonra Fotoğraf Kurtarma

iPhone fabrika ayarlarına geri döndürme yapmanıza gerek kalmasın istiyorsanız sıfırlama işleminde önce tüm verileriniz iCloud ya da iTunes hesabaınız üzerinden kolayca yedekleyebilirsiniz. Ancak yedekleme yapamadan telefonunuzun sıfırlanması söz konusu olduysa bu durum can sıkıcı olabileceği gibi elbette çözüm üretebileceğiniz yöntemler de var.

Öncelikle doğrudan bir teknik servise başvurarak telefonunuzun kurtarma işlemini profesyonel olarak gerçekleştirebilirsiniz. Teknik servise gitmek istemiyorsanız o halde İOS yani iPhone cihazınız için aşağıda sıralayacağımız programlardan herhangi birini kullanarak da verilerinizi kurtarabilirsiniz.

 • Aiseesoft Fonelab
 • Leawo İOS Veri Kurtarma
 • Apower Rescue
 • iMobie PhoneRescue
 • Brorsoft iRefone
 • iSkySoft iPone Veri Kurtarma
 • TenorShare Iphone Data Recovery
 • Fone Veri Kurtarma Programı
 • PhoneRescue Veri Kurtarma Programı
 • ImyPhone Data Recovery
 • Serbest iPhone Veri Kurtarma

Yukarıda İOS telefonunuzun veri kurtarma işlemi için kullanabileceğiniz uygulamaları sıraladık. En popüler uygulamalar olmakla birlikte aynı zamanda bu uygulamaların neredeyse hepsi ücretli olan uygulamalardır.

Telefon Kendi Kendine Fabrika Ayarlarına Döndü

Telefon kendi kendine fabrika ayarlarına döndü sorunu genellikle otomatik güncelleme sırasında akıllı telefon kullanıcılarının başına gelen olaydır. Telefonunuzun otomatik güncelleme sırasında fabrika ayarlarına dönmesi ve sıfırlanması muhtemel bir durumdur. Eğer telefonunuzda sizin için önemli olan not, fotoğraf, video, dosya ve benzeri gibi veriler varsa her ihtimale karşı bu verileri sürekli yedeklemeniz sonrasında hüsrana uğramanızı da engelleyecektir.

Telefonun Fabrika Ayarlarını Nasıl Yüklerim?

Telefon fabrika ayarlarına döndürme oldukça hızlı ve basit bir işlemdir. Eğer telefonunuzda bir yazılım hatası varsa ya da temizleyemediğiniz virüslü uygulama varsa aşağıdaki adımları izleyerek telefonunuzu sıfırlayabilir ve bu sorunları çözüme kavuşturabilirsiniz.

Android Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürme

 • Telefonunuzun “Ayarlar” uygulamasına tıklayın ve menüden “Sistem” sekmesine gidin.
 • Açılan pencerede “Geri Yükleme” seçeneğini tıklayın.
 • “Fabrika Ayarlarına Sıfırla” deyip onay verdikten sonra işlem tamamlanmış olacak.

iPhone Fabrika Ayarlarına Döndürme

 • iPhone yani İOS telefonunuzdan “Ayarlar” uygulamasına giderek “Genel” seçeneğini tıklayın.
 • Karşınıza çıkan seçenekler arasından “Sıfırla” seçeneğini seçtikten sonra “Tüm İçeriği ve Ayarları Silin” deyin.
 • Devamında “iPhone’u Sil” seçeneğini tıklayarak ekranda çıkan yönergeleri takip ederek uygulayın.

Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürmek Zararlı mı?

Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek “telefona zararı olur” düşüncesiyle birçok akıllı telefon kullanıcısını tedirgin edebiliyor. Ancak telefonu fabrika ayarlara döndürmenin telefona hiçbir zararı olmadığı gibi hatta telefona faydalı bile olabileceğini söylememiz mümkündür.

Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde yani sıfırladığınızda eğer varsa telefonunuzdaki tüm yazılım sorunları çözülür, varsa virüs bulaşan tüm dosyalar silinir. Ayrıca telefonu fabrika ayarlarına döndürmek garanti kapsamını bozan bir durum değildir. Eğer telefonunuzun garantisi varsa ve bu süre içinde telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdüyseniz yine garantiniz devam eder ve herhangi bir teknik sorunda garanti servisine başvurabilirsiniz.

Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürmek Neleri Siler?

Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde aynı zamanda telefonunuzun fabrikadan çıktığı ilk hale ve ilk ayarlara dönmesine izin vermiş olursunuz. Dolayısıyla da bu sıfırlama işlemi sonrasında telefonunuzda fotoğraf, video, notlar, dosyalar gibi bütün uygulamalar ve hatta uygulamalarınızın şifreleri dahi silinir.

Uygulamaların yanı sıra eğer telefonunuzun rehberine numara kaydederken bu numaraları sim kartınıza değil telefonunuzun belleğine kaydetmişseniz bu telefon numaraları bile silinir. Zira bu durumlar oldukça can sıkıcı durumlardır. Bu sebeple eğer telefonunuzda bir sorun olduğunu seziyorsanız ya da içerisinde oldukça önemli belgeler varsa bu durumda mutlaka telefonunuzdaki belgeleri bir USB belleğe yedekleyerek cihazınızı fabrika ayarlarına döndürme işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu