Teknoloji

KYK Wifi Kota Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet Sorgulama Ekranı

KYK Wifi Kota Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet Sorgulama Ekranı 2023; Kredi Yurtlar Kurumu’nun öğrencilerine sunduğu hizmetlerden birisi de Wifi bağlantısıdır. Ancak ne yazık ki bu hizmet sınırlandırılıyor. Şöyle ki; öğrenciler belirli bir kota kullanımını doldurduklarında internete giremiyor, girseler dahi internet üzerinden hiçbir işlem gerçekleştiremiyor. Dolayısıyla da KYK kapsamında olan öğrenciler için KYK wifi kota sorgulaması nasıl yapılır sorusu oldukça önemlidir.

KYK’da yani Kredi Yurtlar Kurumu’nda kalan öğrencilerin sayısının fazla olması beraberinde wifi sınırlandırmasını da beraberinde getirmektedir. Ha böyle olunca öğrenciler KYK kapsamında wifi kullanımlarını sorgulama yaparak daha kontrollü gerçekleştirmek durumunda kalıyor.

Bizler de bu yazımızda üniversite öğrencilerine yol gösterebileceğini düşündüğümüz KYK wifi kota sorgulaması nasıl yapılır sorusunun cevaplarını sizler için ayrıntılı olarak derledik.

KYK GSB Wifi Kotası Nasıl Öğrenilir?

KYK wifi kota sorgulama e-devlet üzerinden yapılabildiği gibi aynı zamanda GSB yani Gençlik ve Spor Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden de yapılabilmektedir. KYK kota sorgulama e-devlet sistemi üzerinden yapılacak ise öncelikle TC kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yapmanız gereklidir. Giriş işlemini tamamladıktan sonra kota bilgileri sekmesi üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Gençlik Spor Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden de aynı işlemi yapmak mümkündür. Wifi kota sorgulaması yapmak isteyen KYK öğrencileri wifi.gsb.gov.tr kota sorgulama sayfası üzerinden işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken mutlaka GSBWIFI ağına bağlı olmuş olmanız gereklidir.

KYK Wifi Kota Sorgulama E-Devlet

KYK wifi kota sorgulama e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/genclik-ve-spor-gsb-wifi-sifre-islemleri linke tıklayarak hemen kalan kullanım ve kullanım detaylarınızı sorgulayabilirsiniz. KYK wifi kota sorgulama e-devlet ekranına giriş yaptıktan sonra size tanımlanmış güncel koto bilginizi öğrenebilirsiniz.

GSB Kotası Dolunca Ne Olur?

GSB yani KYK yurtlarına wifi sağlayıcısı olan Gençlik Spor Bakanlığı kotası dolduğunda aslında öğrencilerin wifi ağı üzerinden internet erişimi kısıtlanır. Dolayısıyla da öğrencilerin söz konusu wifi ağı üzerinden internet dolaşımı da mümkün olmaz. İnternetin ana sayfasına giriş yapılabilse bile öğrenciler wifi ağı üzerinden internete girdiklerinde hiçbir işlemi gerçekleştiremezler.

KYK Wifi Kota Bitince Ne Oluyor?

KYK kotası bitince öğrencilerin internet erişimi GSBWIFI ağı üzerinden engellendiğinden öğrenciler ağ üzerinden internete giremez, herhangi bir işlem gerçekleştiremez. Bunun için de kotanın tekrardan yenileneceği zamanı beklemeleri gerekmektedir.

KYK Wifi Kotası Ne Zaman Yenileniyor?

KYK wifi kotası öğrenciler için sınırlı olmakla birlikte belirli aralıklar tekrardan yenilenerek sıfırlanmaktadır. Bu süre zarfı ise bir aylık dönemdir. Yani KYK kapsamında üniversite öğrencisi olarak kaydınız varsa ve GSBWIFI ağını internet erişimi için kullanıyorsanız kullanımınız için ayrılan kota hakkınız ayda bir yenilenmektedir.

Öğrencilerin KYK kota hakları her ayın birinci gününde ve saat tam 00.00’da yenilenir. Eğer öğrencilerin önceki aydan kalan hakları varsa bir sonraki aya devrolmaz ve öğrenciler istedikleri takdirde ek kota talebinde bulunamaz. Bu sebeple her öğrenci her ay hakkı olan kota kullanım hakkını kullanabilmektedir.

GSB Wifi Kotası Ne Kadar?

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2019 yılına dek tüm KYK yurtlarında öğrencilere sınırsız wifi kullanım hakkı sunuyordu. Ancak öğrenci sayısının fazla olması sebebiyle internet kullanımı yoğun olduğundan 2019 yılı itibari ile wifi kotası her öğrenci için 16 GB olarak güncellenmiştir.

Zira yeni güncelleme öğrenciler için tatmin olmamış ve öğrencilerden yoğun bir şekilde artış olması yönünde talepler gelmiştir. Bu taleplerin üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığı 2022 yılında wifi kotasını her öğrenci için 32 GB’a çıkarmıştır. Şuan KYK bünyesinde her öğrencinin ayın birinci gününden bir sonraki ayın birinci gününe kadar 32 GB wifi kotası kullanım hakkı vardır.

KYK GSB Wifi Şifresi Nasıl Alınır?

KYK wifi şifresi nasıl alınır; KYK üniversite öğrencilerinin GSBWIFI ağına bağlanarak internet erişimi sağlayabilmeleri için öncelikle bir wifi şifreleri almaları gereklidir. GSB wifi şifresini ancak e-devlet sistemine giriş yaparak alabilirsiniz. Ayrıca şifre alarak GSBWIFI ağına bağlanabilmek için e-devlet sistemi üzerinden Taahhüt yapmanız gereklidir.

Karşınıza çıkan ekranda “Yeni Taahhütname Başvurusu” sekmesine tıklayarak wifi şifresi alma sürecinizi başlatabilirsiniz. Taahhütname başvurusu; şifreyi kullanacak kişi seçimi, taahhüt onayı, başvuru formunun kabulü ve işlemin sonuçlanması olmak üzere dört aşamada tamamlanır. Başvurunun ilk aşamasında şifreyi kullanacak olan kişiyi “Öğrenci” olarak seçmelisiniz.

GSBWIFI wifi ağı sadece Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde olan KYK öğrencileri, GSB personelleri ve üyeleri, Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi Sporcusu gibi GSB bünyesinde olan kişiler tarafından kullanılabilmektedir.

KYK Wifi Kota Kaldırma

KYK kapsamında konaklayan üniversite öğrencilerinin yurtta kullanabilecekleri aylık 32 GB internet hakkı vardır. Bazı öğrenciler için bu kotanın yetersiz olması ise kota kaldırma yöntemleri arayışlarına ortam hazırlamıştır.

KYK wifi, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından sağlanan ve sınırlı olan bir hizmettir. Bu kapsamda her öğrencinin ay içerisinde 30 gün boyunca kullanabileceği 32 GB hakkı vardır. Bu doğrultuda GSB kotasını kaldırmak gibi bir durum söz konusu değildir.

KYK Wifi Giriş Yapma

KYK wifi girişi yapabilmek için e-devlet sistemi üzerinden şifrenizi almanız yeterli olacaktır. E-devlet sistemi üzerinden şifrenizi aldıktan sonra akıllı telefonunuzun wifi ayarını açmanız gerekmektedir. Daha sonrasında karşınıza çıkan wifi ağlarında “KYKWIFI” ya da “GSBWIFI” ağını seçmelisiniz.

Ağ seçimi yaptığınızda otomatik KYK sayfasına yönlendirilirsiniz. Ekranda açılan sayfada ilgili yerlere kullanıcı adınızı ve şifrenizi girip onayladığınızda giriş işleminiz tamamlanmış olacaktır.

KYK Wifi Çıkış Yapma

Bağlı olduğunuz KYK wifi ağından çıkış yapmak için sadece “Çıkış” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Fakat bazı durumlarda öğrenciler çıkış işlemi sırasında ekranda hata görebilmektedir. Bu sorunun birden fazla nedeni olabilir.

Öncelikle KYK wifi ağından internet tarayıcınızın sürümü güncel olmadığı için çıkamayabilirsiniz. Bu nedenle de tarayıcı sürümünüzün güncel olduğundan emin olmalısınız. Eğer oturum zaman aşımına uğradıysa da çıkış işlemi yapmanız mümkün olmayacaktır. Bu durum karşısında da anasayfaya geri dönerek sisteme tekrar giriş yaptıktan sonra tekrar çıkış yapmayı deneyebilirsiniz.

KYK wifi ağı, sadece bir cihazda kullanılabilmektedir. Eğer siz bir cihazdan giriş yaptıysanız ve o cihazda ağdan çıkış yapmadıysanız bu durumda da başka bir cihazda oturumunuz açık olduğunda başka bir cihazdan giriş ya da çıkış işlemi yaparken sorun yaşayabilirsiniz.

KYK Wifi Ağına Bağlanamıyorum

KYK wifi girişi sırasında bazen bağlantı sorunu yaşanabilmektedir. Eğer KYK wifi bağlantısında sorun yaşıyorsanız öncelikle telefonunuzun mobil ağını kontrol edip mobil ağınızın kapalı olduğundan emin olmalısınız.

Wifi ile bağlanmaya çalıştığınız telefonunuzda ya da bilgisayarınızda tanımlanmış ve otomatik olarak bağlanan wifi ağları var ise bu ağlarında çıkış yapmalı ya da cihazınızda bu ağları seçip “unut” butonuna tıklamalısınız. Daha sonrasında KYK wifi ağına bağlanmayı tekrar deneyebilirsiniz.

KYK ağına akıllı telefonunuzdan girmeye çalışıyor ve bağlantı sorunu yaşıyorsanız arka planda VPN uygulaması çalışıyor olabilir. Bu gibi bir durum söz konusu ise mutlaka arka planda çalışan VPN uygulamasını kapatmalısınız. Tüm bu sorunları giderdikten sonra tekrar ağa bağlanmayı deneyebilirsiniz.

KYK Wifi Girdiğim Siteleri Görebilir mi?

KYK wifi ağı üzerinden öğrencilerin ziyaret ettiği tüm site bilgileri KYK yetkilileri tarafından görülebilmektedir. Hatta KYK wifi ağı üzerinden yetkililer tarafından öğrencilerin girmesinin istenmediği sitelerin engelleme işlemleri de yapılabilmektedir. Ancak bir öğrencinin ziyaret ettiği web site bilgileri başka bir öğrenci tarafından görülmesi mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu