Teknoloji

Telefon WiFi Bağlanıyor Ama İnternete Girmiyor: Nedenleri ve Çözümleri

Telefon WiFi Bağlanıyor Ama İnternete Girmiyor: Nedenleri ve Çözümleri; Telefon WiFi bağlanıyor ama internete girmiyor probleminin genel olarak sorunu, genellikle internet servis sağlayıcınızdan ziyade cihazdır. En olası problem ise yönlendirici veya modemdir. Telefon WiFi bağlanıyor ama internete girmiyor probleminin çözümü için ilk olarak yönlendiricinizi ve modeminizi yeniden başlatmak olmalıdır. Yönlendiricinin ve modemin yeniden başlatılması, belleği temizler ve arka planı veya devam eden sorunları sıfırlar.

Bir diğer çözüm ise doğru ağa bağlı olduğunuzu doğrulamaktır. WiFi cihazınızın yakındaki bir ağa veya tam olarak kurulmamış bir WiFi tekrarlayıcıya erişmeye çalışmadığından emin olmalısınız. Bu durumların her ikisinin de erişiminizi engelleyen kendi sorunları olabilir. Bu gibi durumlarda WiFi açık ve bağlı olsa bile internetiniz hala çalışmıyor olabilir. Bunu doğrulamak için WiFi ayarlarını açın ve bağlanmaya çalıştığınız ağ adını kontrol edin. Ağ adını tanımıyorsanız muhtemelen sizin ağınız değildir.

Ancak bazen WiFi genişleticiler, yönlendiricinizle aynı ağ adını kullanır. Bu durumun olduğunu düşünüyorsanız WiFi ağı genişleticisini sıfırlayın veya bu cihazdan ayrı olarak WiFi’ye bağlı olup olmadığınızı görmek için geçici olarak fişini çekin. İnternete bağlanıyorsanız sorun genişleticidedir ve sorunu oradan giderebilirsiniz.

Ayrıca yanlış WiFi şifresini girerseniz bazı işletim sistemleri sizi uyarmaz. Telefonunuz, güçlü bir WiFi sinyaline sahip olduğunuzu gösterebilir; ancak şifre yanlışsa yönlendirici, cihazınızla iletişim kurmayı reddeder. Herkese açık bir WiFi erişim noktası kullanıyorsanız eskiden çalışan ancak sonradan değişen eski bir şifre kullanıyor olabilirsiniz. Bu, genellikle uzun zamandır kullanmadığınız bir ağa bağlanmaya çalıştığınızda karşılaşabileceğiniz bir durumdur.

Aynı şekilde cihazınız, bir VPN hizmetine bağlıysa sınırlı internet veya hiç internet bağlantısı olmamasına rağmen tam bir WiFi bağlantısı görebilirsiniz. Bunun için ise farklı bir VPN sunucusu deneyin veya bunun sorunu çözüp çözmediğini görmek için VPN bağlantısını kesin.

Telefon WiFi Bağlanıyor Ama İnternete Girmiyor Nedenleri

Son günlerde birçok kişi, telefon WiFi bağlanıyor ama internete girmiyor probleminden şikayetçi. Çoğu durumda bu durum, havaalanları ve oteller gibi halka açık bir ortamda WiFi kullanmaya çalıştıklarında meydana gelir.

Halka açık bir ağda internet hatası yaşadığınızda bunun nedeni, muhtemelen ağ güvenlik duvarınızın genel ağ sinyallerinin aktarımını engellemesidir. ‘WiFi bağlı ama internet bağlantısı yok’ gibi bir durumla karşılaştığınızda problemi, basit yöntemlerle belirleyebilirsiniz. İşte bazı yaygın sorunlar ve çözümleri:

 • Hatalı WiFi ayarları: Telefonda yanlış WiFi ayarları yapmış olabilirsiniz. WiFi ağını unutup tekrar bağlanmayı deneyin.
 • Router sorunları: Router’da bir sorun olabilir. Router’ı yeniden başlatmayı deneyin.
 • IP adresi çakışması: Cihazınızın IP adresi başka bir cihazla çakışıyor olabilir. Bu durumda cihazınızın ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyin.
 • Sinyal gücü: WiFi sinyali zayıf olabilir veya engelleniyor olabilir. Cihazınızı, Router’a daha yakın bir yere taşıyın.
 • DNS ayarları: DNS ayarlarınız, yanlış veya güncel olmayabilir. DNS ayarlarınızı kontrol edin veya değiştirin.
 • Yazılım sorunları: Telefonunuzun işletim sistemi veya yazılımında bir hata olabilir. Telefonunuzu yeniden başlatmayı veya yazılım güncellemesini kontrol etmeyi deneyin.
 • Güvenlik duvarı veya antivirüs yazılımları: Güvenlik duvarı veya antivirüs yazılımı internet bağlantınızı engelliyor olabilir. Bu yazılımların ayarlarını kontrol edin.

Android’de Telefon WiFi Bağlanıyor Ama İnternete Girmiyor

Bazen Android telefonunuz, bir WiFi ağına bağlandıktan sonra bile internet erişimine sahip olmayabilir. Bu durum, herhangi bir cihazda meydana gelebilecek yaygın bir sorundur. Ancak bu can sıkıcı sorunu çözmenin birkaç yolu var. Telefonunuzu veya yönlendiricinizi yeniden başlatmak gibi temel çözümlerle şansınızı zaten denediyseniz şimdi farklı yöntemlere bakabilirsiniz. Android telefon WiFi’ye bağlanıyor ama internete girmiyorsa aşağıdaki yöntemlere başvurun:

 • Ağda oturum açın: Çoğu halka açık WiFi ağının kullanımı ücretsiz olsa da bazıları, e-posta adresiniz veya telefon numaranızla oturum açmanızı ve belirli hüküm ve koşulları kabul etmenizi gerektirir. Böyle bir ağa bağlandıysanız Android cihazınız oturum açmanızı isteyen bir bildirim görüntüleyeceksiniz. Bu bildirime dokunun ve ağınızda oturum açmak için ekrandaki talimatları izleyin. Bunu takiben telefonunuzdan internete erişebilirsiniz.
 • WiFi ağını başka bir cihazda test edin: İnternet herhangi bir cihazda da yoksa internet planınızın süresinin dolup dolmadığını veya aylık kotanıza ulaşıp ulaşmadığını kontrol edin. WiFi, diğer cihazlarda çalışıyor gibi görünüyorsa aşağıdaki çözümlere devam edin.
 • WiFi ağını düzeltin: İnternet planınızda veri sınırı varsa WiFi ağınızı telefonunuzda tarifeli olarak ayarlamış olabilirsiniz. Bu, indirmelerin ve arka plandaki internet etkinliklerinin Android telefonlarda çalışmayı durdurmasına neden olabilir. Bunun işe yarayıp yaramayacağını kontrol etmek için WiFi ağınızı sınırsız bir bağlantı olarak ayarlayabilirsiniz. Bunun için Android telefonunuzdaki ‘Ayarlar’ uygulamasını açın. Bağlantılar’a gidin ve WiFi’ye dokunun. WiFi ağınızın yanındaki dişli simgesine dokunun. Daha fazlasını görüntüle seçeneğine dokunun. Ölçülü Ağ’a dokunun ve ‘Ölçülmemiş gibi davran’ı seçin.
 • WiFi ağına yeniden bağlanın: Bu, neredeyse her zaman işe yarayan klasik bir sorun giderme ipucudur. Küçük aksaklıklardan veya yanlış yapılandırılmış ayarlardan kaynaklanan sorunları düzeltmek için telefonunuzun WiFi ağıyla olan bağlantısını kesin ve yeniden ağa katılın.
 • Telefonun tarih ve saatini düzeltin: Yanlış bir tarih veya saat, Android’in ve uygulamalarının internete bağlanmasını da engelleyebilir. Telefonunuzu, ağ tarafından sağlanan tarih ve saati kullanacak şekilde yapılandırarak bu tür sorunları kolayca önleyebilirsiniz.
 • Mac filtrelemeyi kapatın: Günümüz yönlendiricilerinin çoğu, belirli cihazlar için internet erişimini kısıtlamanıza olanak tanıyan bir MAC (Medya Erişim Kontrolü) adresi filtreleme seçeneği içerir. Android cihazınızı engelleme listesine eklediyseniz bu tür sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu düzeltmek için yönlendiricinizin ayarlarını kontrol edin ve Mac filtrelemeyi devre dışı bırakın. MAC filtrelemeyi devre dışı bırakma talimatları için yönlendiricinizin kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz.
 • Başka bir DNS sunucusu kullanın: Android telefonlarda varsayılan DNS sunucusuyla ilgili sorunlar da internetin çalışmasının durmasına neden olabilir. Bunun için farklı bir DNS sunucusuna geçmeyi deneyin. Telefonunuzdaki ‘Ayarlar’ uygulamasını açın ve ‘Bağlantılar’a gidin. ‘Diğer bağlantı ayarları’na dokunun ve aşağıdaki menüden ‘Özel DNS’yi seçin. Ayarları kendinize göre düzenleyin. Örneğin Google’ın genel DNS sunucularını kullanmak istiyorsanız DNS sağlayıcı seçeneğini görüyorsanız metin alanına dns.google yazın. Son olarak Kaydet’e dokunun.
 • Ağ ayarlarını sıfırlayın: Hala internete bağlanamıyorsanız Android cihazınızın ağ ayarlarını sıfırlayabilirsiniz. İşlemin tüm kayıtlı WiFi ağlarınızı ve eşleştirilmiş Bluetooth cihazlarınızı kaldıracağını unutmayın. Bunun için ‘Ayarlar’ uygulamasını açın ve ‘Genel Yönetim’e gidin. ‘Sıfırla’ya dokunun ve aşağıdaki menüden ‘Ağ ayarlarını sıfırla’yı seçin. Onaylamak için ‘Ayarları sıfırla’ düğmesine dokunun. Ağ ayarlarınızı sıfırladıktan sonra tekrar WiFi ağınıza bağlanın ve sorunsuz bir şekilde internete erişebilirsiniz.
 • Android cihazınıza statik IP atayın: DHCP sunucunuz cihazlarınıza benzersiz bir IP adresi atamazsa Android telefonunuza statik bir IP atamanızın zamanı gelmiş olabilir. Bu sayede IP adresi çakışmalarının önüne geçebileceksiniz ve bu nedenle internete erişemiyorsanız statik bir IP almanız sizin için sorunu çözecektir. Telefonunuzda Ayarlar> WiFi ve Ağ> WiFi seçeneğine gidin. WiFi ağına ve daha sonra ise üst bölgedeki simgeye dokunmalısınız. Gelişmiş Seçenekler’i genişletin ve IP ayarlarından Statik’i seçin. IP adresi alanına bir IP adresi girin, diğer değerleri girin ve Kaydet’e dokunun.
 • Mobil veriyi kapatın: Bazen mobil veriyi açıp bir WiFi ağına bağlandığınızda internete erişemeyebilirsiniz. Bundan dolayı problemin çözümü için mobil veriyi bir süreliğine devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

iOS’ta Telefon Wifi Bağlanıyor Ama İnternete Girmiyor

iOS kullanıcılarının karşılaştığı pek yaygın olmayan bir sorun, bir WiFi ağına bağlandıklarında internetin olmadığını görmeleridir. Özellikle de iPhone’unuzun ‘WiFi Ayarları’ ekranında da ‘Bağlandı ancak internet yok’ veya ‘İnternet bağlantısı yok’ mesajını görebilirsiniz. İşte iOS’ta telefon WiFi bağlanıyor ama internete girmiyor sorununun çözümleri:

 • iPhone’u yeniden başlatın: WiFi ağına yeniden bağlandığında internetin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için güç düğmesini kullanarak iPhone’unuzu bir kez yeniden başlatmanız yeterlidir. Bu işlem sorunu çözmediyse yönlendiriciyi kapatıp açmayı deneyin.  Çevrenizdeki veya bölgenizdeki tüm WiFi ağlarının adı Ayarlar> WiFi altında listelenir. İPhone’unuzun bağlı olduğu WiFi ağının önünde mavi bir onay işareti görmelisiniz. WiFi ağınız ‘Ağlar’ bölümünde listeleniyorsa yeniden bağlanmak için dokunun. Şifreyi girmeniz istenebilir. Bu işlemi yapın ve iPhone’unuzun hala WiFi’ye bağlı olup olmadığını ancak internet olup olmadığını kontrol edin.
 • Uçak modunu etkinleştirin ve devre dışı bırakın: iPhone’larda WiFi ağına bağlıyken internet olmadığında bu problemi düzeltmenin hızlı ve kolay bir yolu uçak modunu etkinleştirmek veya tam tersini yapmaktır. Ekranın sağ üst köşesinden aşağı kaydırarak ‘Kontrol Merkezi’ni açın ve etkinleştirmek için ‘Uçak’ simgesine dokunun.
 • Ağı unutun ve yeniden bağlanın: WiFi ağı düzgün bağlanmadığı için internete giremiyor olabilirsiniz. Bunun için ‘Ayarlar’ı açın ve WiFi’ye dokunun. Bağlı WiFi ağınızın adının yanındaki (i) simgesine dokunun. ‘Bu Ağı Unut’a dokunun. Birkaç saniye bekleyin ve ardından WiFi ağını seçip tekrar oturum açın.
 • WiFi Assist’i devre dışı bırakın: WiFi Assist, temel olarak zayıf bir WiFi bağlantısı olduğunda iPhone’unuzu mobil verileri kullanmaya zorlar. Bunu bu aşamada devre bırakmalısınız. Bunun için ‘Ayarlar’ı açın ve ‘Hücresel’e gidin. Şimdi ekranın altına gidin ve ‘WiFi Assist’i devre dışı bırakın.
 • 5G veya 2.4G bandına geçin: iPhone’unuz WiFi’ye bağlıysa ancak internet yoksa bunun nedeni, bulunduğunuz yerde zayıf bir 5G ağının olması olabilir. Bazı 5G ağ hatası olması da mümkündür. Her iki durumda da 2,4 GHz frekansına geçebilir ve bunu internette gezinmek için kullanabilirsiniz. 2.4G ve 5G WiFi ağlarını ‘Ayarlar> WiFi altında bulacaksınız. Bağlanmak için dokunun ve şifreyi girin. Her iki ağ için de şifre aynıdır.
 • VPN ve Proxy: VPN, bugünlerde kimliğinizi ve verilerinizi korumak için gerekli olsa da beklenmedik WiFi ağ hatalarına yol açabilir. Kullanıcılar, VPN ağını sıfırlamanın veya basitçe kapatıp açmanın WiFi bağlantısını düzelttiğini rapor etmişler.
 • Google DNS’yi deneyin: Ağ sağlayıcınız tarafından verilen ve atanan IP adresini kullanmak yerine Google DNS’yi de kullanabilirsiniz. Bunun için ‘Ayarlar> WiFi’yi açın ve (i) simgesine tekrar dokunun. ‘DNS’yi Yapılandır’a tıklayın. Bir sonraki ekranda Manuel’e dokunun ve 8.8.8.8 veya 8.8.4.4 değerleri girin.
 • Ağ ayarlarını sıfırlayın: Son çare olarak ağ ayarlarınızı sıfırlamalısınız. Bunun için ‘Ayarlar’ı açın ve Genel> Sıfırla’ya dokunun ve alttan açılan menüden ‘Ağ Ayarlarını Sıfırla’yı seçin. Unutmayın sıfırlama işlemi, şifrenizi de sıfırlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu