Teknoloji

Laptop WİFİ Görmüyor Hatası ve Çözümü

Laptop WİFİ Görmüyor Hatası ve Çözümü 2024; Laptop ya da diğer deyişle dizüstü bilgisayarlarda wifi sorunu çok fazla rastlanan sorunlardan birisidir. Zaman zaman hepimizin dizüstü bilgisayarı nadiren de olsa wifi ağını görmeyebiliyor. Bu sorun Drive’a bağlı bir sorun olabilirken aynı zamanda yanlış yapılandırılmış bir wifi ağından da kaynaklanabilir. Eğer laptop ya da dizüstü bilgisayarınız wifi ağını görmüyorsanız ilk yapacağınız şey öncelikle başka bir cihazdan wifi ağına bağlanmayı denemek olacaktır. Bu sayede sorunun bilgisayarınızdan mı yoksa modeminizden mi olduğunu daha net anlayabilirsiniz.

Modeminiz çalışır vaziyetteyse ve başka bir cihazdan modeminize kolaylıkla bağlanabiliyorsanız o halde sorun laptop ya da dizüstü bilgisayarınızda olabilir. Laptop WİFİ görmüyor hatası ve çözümü için yazımızın devamını mutlaka okumalısınız.

Wi-Fi Gözükmüyor Ne Yapmalıyım?

Dizüstü bilgisayarların tümünde kablosuz ağ bağlantısı kurulabilmesi için öncelikle Drive olması şarttır. Eğer donanım sürücüsü yanlış ya da eksik kurulduysa kablosuz wifi ağları görünmez ve bu nedenle de internet ağına bağlanamazsınız. Bunun için tekrar bir Drive yüklemesi yapmak veya donanım sürücüsünü güncellemeniz gerekebilir.

Laptop wifi görmüyor diyorsanız o halde cihazınız laptop, notebook ya da bilgisayar fark etmeksizin aşağıda anlattığımız adımları izleyerek sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz;

 • İlk olarak “Bilgisayarım” simgesine gelip sağa tıklayın ve açılan küçük pencerede “Özellikler” menüsüne, oradan “Aygıt Yöneticisi” menüsüne gidin.
 • Karşınıza gelen “Aygıt Yöneticisi” menüsünde eğer Drive problemi mevcutsa söz konusu sorunlu Drive simgesinin üzerinde “!” işareti görürsünüz. Eğer kablosuz ağ sürücüsü simgesinin üzerinde ünlem işareti varsa o halde tekrar güncelleme yapabilirsiniz.

İzlediğiniz bu yollar sorununuzun çözümlenmesini sağlamadıysa bir de aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • Bilgisayar ekranınızın sağ alt kısmında bulunan Wifi simgesinin üzerine gelip sağa tıklayın ve çıkan menü penceresinde “Ağ ve İnternet Ayarları Öğesini Açın” seçeneğine basın. Eğer wifi sorunu varsa karşınıza çıkan ekranda mutlaka uyarı işaret görürsünüz.
 • Sorun olduğuna dair ünlem işareti gördüyseniz “Ağ Sorun Giderici” seçeneğine tıklayabilir ya da ağı sıfırlayarak baştan kurulum sağlayabilirsiniz.

Laptop wifi görmüyor Windows 10 işletim sisteminde de sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Eğer işletim sisteminiz Windows 10 ise bilgisayarınızın güncellemelerini kontrol edebilir ve eğer yeni gelen güncelleme varsa güncellemeleri yükledikten sonra tekrar wifi ağına bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Laptop wifi görmüyor Windows 7 işletim sisteminde gördüğünüz bir sorunsa bu durumda da Windows 7 resmi web sitesine giderek güncel olan wifi Drive sürücüsünü tekrar yüklemelisiniz.

Laptop Wifi Açılmıyor

Notebook ya da laptop gibi cihazlarda kablosuz ağın pasif duruma gelmesi sıklıkla görülen bir durumdur. Eğer cihazınızda kablosuz ağ pasif durumdaysa cihazınızın kablosuz ağı görmesi ya da bağlanması kesinlikle mümkün değildir. Bu durumda kablosuz ağı aşağıdaki adımları izleyerek aktif hale getirerek laptop wifi görmüyor sorununu çözebilirsiniz;

 • Bilgisayarınızın görev çubuğunun en sağ kısmında ağ simgesi vardır. O simgeye gelip “Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” komutunu seçin.
 • Açılan sayfanın solundaki “Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir” komutuna gidin.
 • Karşınıza bilgisayarınızda kaydolmuş olan tüm ağ bağlantıları görünecektir. Aynı zamanda bu sayfada wifi ağının açıl olduğunu ya da pasif durumda olduğunu görebilirsiniz.

Bağlanmak istediğiniz wifi ağının yanındaki kontrol bölümü açık gri ise ağın pasif durumda olduğunu gösterir. Ağı etkin yapmak istiyorsanız sağa tıklayıp “Etkinleştir” demelisiniz.

Laptop Wifi Görmüyor Telefon Görüyor

Zaman zaman telefonunuzda herhangi bir wifi sorunu yokken laptop wifi görmüyor sorunu yaşayabilirsiniz. Bu sorun genellikle modeme reset attığınızda modem yeniden başlatıldığında basitçe çözülebilecek bir sorundur. Genellikle bu yöntemle kısa sürede sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Şayet modeme reset atmanıza rağmen hala sorun yaşıyorsanız sorun modeminizin ara yüzünde olabilir. Bu noktada modem ara yüz ayarlarından wireless frekans kanalını bulmalısınız. Eğer kanal otomatik ayardaysa manuel yapıp “11” olarak ayarladığınızda büyük olasılıkla sorun çözüme kavuşacaktır.

Laptop Wi-Fi’yi Neden Görmez?

Bilgisayar neden wi-fi ağını görmüyor diye merak ediyorsanız Laptop ya da dizüstü bilgisayarınızın wifi ağını görmemesinin farklı nedenleri olabilir. Bunun bir nedeni wifi drive sürümünün güncel olmaması olabilir. Diğer bir nedeni ise bilgisayarınızın kablosuz ağ özelliği pasif kalmış olabilir.

Eğer Drive sürümü güncel değilse bu durumda işletim sisteminizin resmi web sitesine gideren güncel sürümü yükleyebilirsiniz. Bilgisayarınızın kablosuz özelliği aktif değilse bunun için öncelikle internet tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 yazıp modem ara yüzüne gitmeniz gerekiyor. Daha sonrasında “Ağ Ayarları” menüsünden kablosuz ağ menüsüne gidin.

Açılan sayfadan “SSID Gizle” kutucuğu göreceksiniz. Bu kutucuk işaretli olduğundan bilgisayarınızın kablosuz ağ özelliği pasif hale gelir. Bu nedenle kutucuk işaretliyse bu işareti kaldırım bilgisayarınızın kablosuz ağ ayarlarını aktif hale getirebilirsiniz. Böylece bilgisayarım wifi görmüyor sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayarlarda Wi-Fi Özelliği Nasıl Açılır?

Dizüstü ya da laptop bilgisayarınızda birkaç basit adımla wi-fi özelliğini hızlı şekilde açabilirsiniz. Bunun için;

 • Öncelikle klavyede “Windows” pencere simgesine basın ya da “Başlat” menüsünden “Ayarlar” menüsüne gidin.
 • Çıkan seçeneklerden “Ağ Ayarları” komutunu ve ardından “Wi-fi” ayarlarını seçin.
 • Açılan ekranda wi-fi ayarlarının açık ya da kapalı olduğunu görebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızın Wi-fi özelliği kapalı ise kutucuk soluk gri olacaktır. Açık olarak kaydırdığınızda ise bilgisayarınızın Wi-fi özelliğini açmış olacaksınız.

Bilgisayar Wifi Görüyor Ama Bağlanmıyor

Dizüstü, laptop ya da notebook fark etmeksizin bilgisayar kullanıcıların sık sık karşılaştığı sorunlardan birisi de bilgisayarda wifi ağlarının görünmesine rağmen o ağa bağlanmamasıdır. Böyle bir sorun yaşadığınızda ilk olarak “Başlat” menüsüne giderek arama çubuğuna “Sorun Giderme” yazın. Daha sonrasında sırasıyla “Ağ Bağlantısı ve İnternet – Sorun Gidericiyi Çalıştır” yollarını izleyerek ağ bağlantı sorunlarını giderebilirsiniz.

Eğer anlattığımız bu yönteme rağmen sorun yaşamaya devam ediyorsanız öncelikle kullandığınız bir antivirüs programı varsa programı geçici olarak devre dışı bırakarak tekrar kontrol edin ve aynı zamanda şu aşamaları izleyerek mutlaka ağ bağdaştırıcı sürücünüzün güncellemesini yapın;

 • Aynı anda “Windows” ve “X” tuşlarına basarak önce “Aygıt Yöneticisi” menüsüne oradan da “Ağ Bağdaştırıcıları” menüsüne gidin.
 • Söz konusu ağın üzerine gelip sağa tıklayarak “Güncelle” komutunu verebilir ya da “Güncellenmiş sürücü yazılımını otomatik bul” diyebilirsiniz.
 • Bu adımdan sonra karşınıza çıkan yönlendirmeleri izleyin ve tüm aşamaları gerçekleştirdiğinizde “Kapat” komutuna basın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu