Teknoloji

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? Kaç Olmalı?

İnternet Hız Testi Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone 2024;  İnternet kullanımı sadece Türkiye’de değil tüm dünyada önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Tüm dünyayı bir tıkla ayağımıza getirebilen ve tüm uzaklıkları yakın hale getiren internetin elbette hızı da bu noktada önemli hale gelmiştir.

Zaman zaman internet hızının yavaş olduğunu düşünmekle birlikte internet hızımızın aslında ne kadar olduğunu ve internet hızını nasıl arttırabilir konusunu da düşünürüz. Bu yazımızda sizlere internet hızı nedir, İnternet hız testi | Türk Telekom | Turkcell | Vodafone operatörlerinde nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını derledik.

İnternet Hız Testi Nedir?

İnternet hız testi, kullandığınız internet bağlantınızın hızını ölçmenizi sağlayan bir test türüdür. Diğer bir deyişle internet hız testi sayesinde kullandığınız internetin ne kadar hızlı olduğunu öğrenebilirsiniz. Söz konusu internet hız testleri Türk Telekom, Vodafone ya da Turkcell gibi her operatör için farklı şekillerde yapılabilir.

Hız testi, kullandığınız internet servis sağlayıcısının sunucularına bağlanır ve bu bağlanma sonucunda da internetinizin bağlanma ve indirme hız oranını ortaya koyar. İnternet hız testi size indirme ve yükleme hızı olmak üzere iki ayrı veriyi verir. Bu verilere göre indirme hızı, internet üzerinden indirebileceğiniz veri miktarını gösterirken yükleme hızı da yükleme yapabileceğiniz veri miktarını gösterir.

İnternet Hız Testi Kaç Olması Lazım?

İnternet hızı kaç olmalı; İnternet hız testi, internet sağlayıcınızın size sunduğu hizmet doğrultusunda internet hızınızın kaç olduğunu Mbps birimi ile sunar. Kullanacağınız internet hızının orta düzeyde yani yeterli hızda olabilmesi için hız testi sonucunun 16 ila 50 Mbps değerleri arasında olması gereklidir.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Kullandığınız internetinizin hız testini yapmaya başladığınız anda ilk olarak size en yakın servis sunucusunun bulunması için konumunuz belirlenir. Konumunuz sistem tarafından saptandıktan sonra “Ping” adı verilen bir sinyal sunucunuza gönderilir ve kısa bir süre ping sinyali tekrar geri dönerek internet hızınızı saptar.

Sinyalin internetinizin hızını saptamasının ardından bir indirme testi başlar ve bu test sırasında size en yakın sunucu ile birkaç kez iletişim kurularak internetinizin indirme hızı hesaplanır. Sunucuyla çok kez kurulan iletişimler sırasında küçük boyutlu veriler indirilir ve bu sırada da internetinizin indirme hızı hesaplanmış olur.

İnternet hız testinizin son aşamasında ise sistem aynı şekilde yükleme hızınızı yapar. Yapılan tüm testlerin sonuçları sonuç ekranınızda görünür ve bu şekilde hız testini tamamlamış olursunuz.

Türk Telekom Hız Testi

İnternet sağlayıcınız Türk Telekom ise aşağıdaki adımları dikkatli ve doğru bir şekilde uygulayarak internetinizin hız testini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

– Öncelikle Türk Telekom internet hızı testi sayfasını açın ve daha sonrasında açtığınız sayfa haricinde arka planda çalışan tüm internet sayfalarını kapatın.

– Daha sonrasında modeme ya da bilgisayarınıza bağlı olan uygulamalar hız testini yavaşlatabileceği gibi bu uygulamaları kapatın ve ardından hız testini başlatmalısınız.

Ancak şunu belirtmemiz gerekir ki; eğer kablosuz modem kullanıyorsanız modemin konumuna göre internetinizin hızı değişebilir. Bu sebeple de hız testi öncesinde modeminizi ethernet kablosu ile bilgisayarınıza bağlamanız daha doğru sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Türk Telekom hız testi ne kadar olmalı; Genel olarak tüm internet sağlayıcılarında olduğu gibi Türk Telekom internet bağlantısının da ortalama 16-50 Mbps arasında olmalıdır.

Vodafone Hız Testi

Vodafone, köklü bir telekomünikasyon şirketi olarak güçlü ve hızlı bir geliştirilmiş alt yapıya sahiptir. Eğer Vodafone üzerinden Speedtest yapmak istiyorsanız öncelikle bilgisayarınızda varsa indirmeleri durmalısınız ve cihazınızın tek bir ağa bağlı olduğundan emin olmalısınız.

Hız testi yapacağınız masaüstü cihazınız kablosuz modem ile internete bağlı ise mutlaka bir ethernet kablosu ile modemi masaüstü cihazınıza bağlamalısınız. Daha sonrasında hız testinizi Vodafone sitesi üzerindeki Speedtest sayfasından yapabilirsiniz.

Turkcell Hız Testi

Turkcell, diğer telekomünikasyon şirketlerinden farklı olarak internet hızını gün içerisinde interneti kullanma sıklığına göre belirliyor. Evinizde ya da iş yerinizde video izleme ya da indirme gibi işlemleri çok fazla yapıyor yani sıklıkla internet kullanıyorsanız Turkcell bu noktada size yüksek hızlı internet seçeneklerini sunuyor.

Turkcell sağlayıcısından internet hizmeti almak istiyorsanız bu noktada interneti kullanacak kişi sayısını ve internetin kullanılacağı alanları göz önünde bulundurmalısınız. Aksi halde Turkcell internet hızı size yavaş gelebileceği gibi aynı zamanda donma ve kopukluk sorunları da yaşayabilirsiniz.

Tüm bu hususları göz önünde bulundurarak Turkcell web sitesi üzerinden internet hız testi yapabilirsiniz. Turkcell internet kullanıcısı olarak canlı ya da yüksek çözünürlüklü videoları çok sık izliyorsanız bu durumda ortalama 25 Mbps internet hızı sizin için tatmin edici düzeyde olacaktır.

İnternet Hızı Nasıl Arttırılır?

İnternetinizin hızı elbette öncelikle servis sağlayıcınızın alt yapısı ile alakalı bir durumdur. Ancak servis sağlayıcısının yanı sıra çevresel faktörler de internet hızınızın yavaşlamasına neden olabilir. Eğer internet hızınızın yavaş olduğunu düşünüyorsanız hızı arttırmanın ilk akla gelen en kolay yolu modemi kapatıp tekrar açmaktır. Bu esnada modemde internet hızını düşüren uygulamalar kapanacağından internet hızı da yükselebilir.

İnternetinizin hızı zaman zaman bilgisayarınızdaki ya da mobil cihazınızda bulunan virüsler nedeniyle de düşebilmektedir. Bu nedenle de düzenli periyotlarda bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza virüs taraması yapmanız da aynı şekilde internet hızınızın artmasına yardımcı olacaktır.

Tüm bu yöntemlere rağmen internet hızınız yavaşsa bu durumda son yöntem olarak servis sağlayıcınızın müşteri hizmetleri ile irtibata geçerek teknik destek alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu