Sosyal Medya

Facebook Beni Engelleyenleri Görme

Facebook Beni Engelleyenleri Görme 2023; En eski ve en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Facebook; eskisi gibi ilgi görmüyor olsa da hala pek çoğumuz; güncel haberleri takip etmek, arkadaşlarımızla konuşmak, sevdiğimiz sanatçılardan haberdar olmak adına bu platformu kullanmaya devam ediyoruz.

Yeni insanlarla tanışmamıza olanak tanıyan, yeni arkadaşlıklar kurmamızı sağlayan bu platformda zaman zaman istenmeyen kişilerden mesaj alabiliyor ya da görüntülü olarak aranabiliyoruz. İletişimde ısrarcı olan bu kişiler, bizi taciz bile edebiliyor, sık sık arayıp, rahatsız olmamıza neden olabiliyorlar.

Bazen de kırgın olduğumuz ve küstüğümüz eski sevgilimizi ya da arkadaşımızı artık onlarla konuşmak istemediğimiz için engellemek isteyebiliyoruz.

Kimi zaman da bizler, arkadaşlarımız, sevdiklerimiz ya da takip ettiğimiz kişiler tarafından engellenebiliyoruz.

Facebook platformu; istediğimiz kişileri kolaylıkla engelleyip, hayatımızdan çıkardığımız kişileri aynı zamanda sosyal medya platformunda da çıkarabilmemize olanak tanıyor.

Bununla birlikte farklı yöntemler sayesinde bu platformda bizi engelleyen kişileri de görebiliyor ve öğrenebiliyoruz.

Bu yazımızda kısaca Facebook beni engelleyenleri nasıl görebilirim? Facebook engellendiğimi nasıl anlarım? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Facebook Beni Engelleyenleri Nasıl Görebilirim

Facebook platformunda hesabınızda ekli olan ya da ekli olmayan kişileri arama kutucuğunda aramanıza rağmen bu kişilerin hesabını ve profilini görüntüleyemiyorsanız, yüksek ihtimalle engellendiğinizi düşünebilirsiniz.

Ancak Facebook kullanıcıları, kendi hesaplarını dondurduklarında da profilleri görüntülenmiyor.

Bu noktada kendi hesabınız ile engellenip engellenmediğinizi anlayamayabiliyorsunuz.

Merak ettiğiniz kişinin ismini yazmanıza ve profilini aratmanıza rağmen bu kişiye erişemiyorsanız; engellenip engellenmediğinizi öğrenmek için başka bir hesap üzerinden bu profili aratmanızı öneriyoruz.

Bu durumda bir arkadaşınızdan yardım alabilir, sizi engelleyip engellemediğini öğrenmek istediğiniz kişiyi Facebook platformunda aramasını talep edebilirsiniz.

Şayet arkadaşınız, aradığınız profile erişebiliyorsa ve siz erişemiyorsanız, bu durumda ne yazık ki bu kişi tarafından engellendiğinizi söyleyebiliriz.

Ancak arkadaşınız da aradığınız profile erişemiyorsa bu durumda 3 ihtimalden söz edebiliriz:

Bu ihtimallerden ilki, merak ettiğiniz kişinin profilini başkalarının yani listesinde olan kişiler dışında kalan diğer kişilerin aramalarına kapatmış olması ihtimali! Bu durumda profilini görüntülemek istediğiniz hesaba arkadaş listesi dışındaki hiç kimse erişemiyor.

Bir diğer ihtimal ise profilini görüntülemek istediğiniz kişinin hesabını dondurmuş olma ihtimali. Facebook’ta dondurulan hesap profilleri de görüntülenemiyor.

Üçüncü ihtimal; sizi engelleyip engellemediğini öğrenmek istediğiniz kişinin arkadaşınızı da engellemiş olabileceği ihtimali. Bu ihtimali de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Kısacası yukarıdaki yöntemleri deneyerek herhangi bir sonuca varamadıysanız, bu durumda kendi hesabınızdan çıkış yapmalı ve herhangi bir hesap kullanmadan Facebook üzerinden arama yapmalısınız.

Yaptığınız genel arama sonrasında da aradığınız profile erişemiyorsanız, bu kişi tarafından %100 engellendiğinizi söyleyebiliriz.

Facebook Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Facebook platformunda başka bir kullanıcı tarafından engellenip engellenmediğinizi anlayabilmenin bir diğer yolu ise mesajlaşma geçmişini kontrol etmekten geçiyor.

Yani mesajlaşma geçmişine göz atarak da bu kişinin sizi engelleyip engellemediğini kolaylıkla tespit edebiliyorsunuz.

Şayet bu kişiyle gerçekleştirdiğiniz sohbeti açtığınızda ve karşı tarafın isminin üstüne tıkladığınızda fare imleci bu kişinin Facebook isminin üzerinde olmasına rağmen tıkladığınızda profile erişemiyorsanız, engellenmiş olduğunuzdan bahsedebiliriz.

Facebook Messenger’de Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Facebook Messenger üzerinden engellenmiş olup olmadığınızı da net bir şekilde öğrenemiyorsunuz.

Şayet Messenger uygulaması üzerinden bu kişiye mesaj atmayı denediğinizde ‘Bu kişiye ulaşılamıyor’ şeklinde bir yazı ile karşılaşıyorsanız veya yazdığınız mesaj karşı tarafa iletilmiyorsa bu durumda da iki ihtimal bulunuyor.

İlk ihtimal, bu kişi tarafından engellenmiş olduğunuz ihtimali.

İkinci ihtimal ise bu kişinin hesabını dondurmuş olabileceği ihtimali.

Yani Facebook Messenger üzerinden kesin bir sonuç elde edilemiyor.

Facebook’ta Kişi Engelleme Nasıl Yapılır?

Facebook’ta hesabınızı görüntülemesini ve size ulaşmasını istemediğiniz kişileri birkaç adımda kolaylıkla engelleyebiliyorsunuz.

İstediğiniz kişileri engellemek için yapmanız gerekenleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Facebook anasayfanın sağ üst köşesinde yer alan küçük ok işaretine tıklayın.
  • Daha sonra açılan yeni menüden Ayarlar seçeneğine tıklayın.
  • Sonrasında sayfanın sol tarafında bulunan Engelleme butonuna tıklayın.
  • Daha sonra engellemek istediğiniz kişinin veya kişilerin adını yazın.

Ya da engellemek istediğiniz kişinin profiline girin. Daha sonra sayfanın sağ üst kısmındaki yan yana üç noktaya tıklayın.

Daha sonra karşınıza çıkan farklı seçenekler arasından en son seçenek olan Engelle seçeneğine tıklayın.

Yukarıdaki yöntemleri denemek suretiyle Facebook platformunda dilediğiniz hesap ve hesapları kolaylıkla engelleyebiliyorsunuz.

Bu yazımızda kısaca Facebook’ta beni engelleyen kişileri nasıl görebilirim? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu