Sosyal Medya

Çalınan Instagram Hesabını Geri Alma ve Kurtarma (KESİN YÖNTEM)

Çalınan Instagram Hesabını Geri Alma ve Kurtarma 2023; Son dönemlerin en popüler sosyal medya platformlarından olan Instagram sayesinde günümüzü en eğlenceli şekilde geçirebiliyoruz.

Arkadaşlarımızın paylaşımlarını takip edebilmemize, gündemdeki olaylardan haberdar olabilmemize olanak tanıyan Instagram sayesinde e-ticaret dahi yapabiliyoruz.

Ancak Instagram hesabımız, zaman zaman kötü niyetli üçüncü kişiler tarafından ele geçirilebiliyor.

Instagram hesabımız çalındığında ise bir an önce hesabımızın çalındığına dair Instagram’a haber vermemiz gerekiyor.

Bu yazımızda Instagram hesabı çalınan ve hesabına giremeyen kullanıcılar için ‘Instagram hesabım çalındı, nasıl geri alabilirim? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Instagram Hesap Kurtarma Kesin Çözüm

Instagram hesap çalınması çok yaşanan sorunlardan biridir. Şifrenin kolay olması bilmediğiniz yerden gelen linke tıklamak hesabınızın çalınmasına neden olabilir. Çalınan Instagram hesabını kurtarmak için sizlere deneyebileceğiniz ve kesin sonuç alacağınız bazı yöntemlerden bahsetmek istiyorum.

Çalınan ve ele geçirilen Instagram hesabını kurtarabilmenin 2 yöntemi bulunuyor.

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim?

Çalınan Instagram hesabınızı kurtarmak için adım adım yapmanız gerekenleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Akıllı telefonunuzdan Instagram uygulamasını açın. Daha sonra ‘ giriş yapmak adına yardım al’ seçeneğine dokunun.
 • Yeni açılan ekranda kullanıcı adı, e-posta ya da telefon numaranızı girin.
 • Yeni ekranda ‘E-posta gönder, SMS gönder, Whatsapp ile Gönder ya da Facebook ile Giriş Yap’ seçenekleri arasından size uygun olan seçeneği girin.
 • Sonuç alamadığınız takdirde bu seçeneklerin altındaki ‘Daha fazla yardımıma mı ihtiyacın var’ seçeneğine dokunun.
 • ‘Daha fazla yardımıma mı ihtiyacın var’ seçeneğini tıkladığınızda Instagram size bir e-mail gönderiyor.

Bu e-mailde sizden kimlik bilgilerinizi talep ediyor.

Aynı zamanda size bir kod gönderiyor. Bu aşamada size gönderilen kodu, adınızı, kullanıcı adınızı boş bir A4 kağıdına kendi el yazınız ile yazıp,2 eliniz ve yüzünüz tamamen görünür şekilde bir fotoğraf çekmeniz gerekiyor.

2 elinizin ve yüzünüzün net bir şekilde yer aldığı fotoğrafı JPEG dosyası halinde e-mail üzerinden Instagram’a yollayarak, çalınan hesabınızı geri kurtarma talebinde bulunabiliyorsunuz.

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alınır

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemden herhangi bir sonuç alamadıysanız, Instagram hesabınızın çalındığına dair başvuruda bulunmak için Instagram yardım merkezi linkini tıklayabilirsiniz.

Çalınan hesabınızı kurtarmak için https://help.instagram.com/contact/151081798582137 linkini tıkladıktan sonra ‘My account was hacked’ seçeneğini tıklamalısınız.

Daha sonra size yöneltilen soruları eksiksiz bir şekilde yanıtlayarak, çalınan hesabınızı geri alabilirsiniz.

Instagram Hesabım Çalındı Telefon Numarası Değiştirildi

İnstagram hesabı çalındığı ilk olarak telefon numarası ve e-posta değişikliği yapılmaktadır. İnstagram hesabı çalındıktan sonra telefon numarası ve e posta adresi değiştirildiğinde tekrar giriş yapmanız neredeyse imkansız hale gelmektedir.

Eğer Instagram hesabınız çalındıktan sonra telefon numarası ve eposta adresi değiştirilse size değişiklik yapıldığına dair mail gönderilecektir. Gelen mailde değişikliğin size ait olmadığını onaylamanız gereklidir. 24 saat içerisinde değişikliği sizin yapmadığınızı bildirmediğinizde hesabınızı geri almak için form doldurmanız gereklidir.

Çalınan Instagram Hesabını Kurtarma Linki

Instagram hesabı çalındığında ilk olarak giriş yap kısmında giriş yapmak için yardım al seçeneğini tıklayarak karşınıza çıkan ekrandan kullanıcı adınızı girdiğinizde size hesabınızı kurtarma linki gönderilecektir. Hesabı kurtarma seçeneğinde size gönderilecek link kayıtlı mail adresine gönderilir.

Çalınan İnstagram hesabını kurtarmak linki https://help.instagram.com/contact/606967319425038 tıklayarak buradan hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Çalınan Instagram Hesabını Kurtarma Formu

Çalınan İnstagram hesabını kurtarmak için bu https://help.instagram.com/contact/606967319425038 linke tıklayarak sizden istenen bilgileri girerek hesabınızı tekrar kurutabilirsiniz. Sizden istenen bilgileri tam ve eksiksiz olarak doldurduğunuzda gerekli inceleme sonrası kurma linki size gönderilecektir.

Instagram Hesabını Hackerlardan Koruma

Instagram hesabınızın hackerlerin eline geçmesi; Instagram’da daha önce arkadaşlarınızla ya da aile bireylerinizle paylaştığınız banka ve kimlik bilgilerinizin de kötü niyetli kişilerce kullanılabileceği anlamına geliyor.

Aynı zamanda hackerler; diğer kullanıcılara karşı sanki sizmiş gibi davranabiliyor ve bu kişilerden para talep edebiliyorlar.

Instagram hesabınızı hackerlerden korumak için hesap güvenliğinizi mutlaka arttırmanızı öneriyoruz.

Instagram hesap güvenliğini arttırmak için yapabileceklerinizi ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İki faktörlü kimlik doğrulama kullanın

Instagram’ın iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğinden yararlandığınızda Instagram’a her giriş yaptığınızda telefonunuza kimlik doğrulama kodu gönderiliyor.

Bu kodu girmeden ise Instagram’a giremiyorsunuz.

Instagram’ın iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini aktif hale getirmek için profilinizden sırasıyla Ayarlar—Güvenlik—İki Faktörlü Kimlik Doğrulama—Başlat seçeneklerine dokunmalısınız.

Daha sonra kısa mesajı etkinleştirip, telefon numaranızı girmelisiniz.

Telefonunuza yollanan kodu da Instagram’a girip, iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirebilirsiniz.

Ancak etkinleştirme işlemi için Google Play Store ya da Apple Store üzerinden akıllı telefonunuza Google Kimlik Doğrulama uygulamasını indirmeniz gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz!

 • Güçlü bir parola oluşturun

En az bir büyük harf, bir adet rakam, harf ve sembollerden oluşan ve minimum 9 karakter uzunluğa sahip bir parola oluşturarak, hesap güvenliğinizi arttırabilirsiniz.

 • Instagram beğeni, takipçi arttırma uygulamalarını kullanmayın

Instagram’da fenomen olmak isteyen birçok kişi; takipçi sayısını olduğundan fazla gösterebilmek adına beğeni ve takipçi arttırma uygulamalarına üye oluyor.

Bu uygulamalar ya da siteler; kişiden kullanıcı adı ve şifre bilgilerini talep ediyor.

Hackerler, bu sitelere sızarak, üyelerin kişisel bilgilerine kolaylıkla erişebiliyorlar.

Bu yüzden de sizden kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi talep eden bu tarz sitelerden mutlaka uzak durmanız gerekiyor!

Takipçi ve beğeni satın almanız gerekiyorsa sizden şifrenizi istemeyen site ve kişileri tercih edebilirsiniz.

 • Güvenilir olmayan ağlar üzerinden Instagram hesabınıza girmeyin!

Hesap güvenliğinizi korumak adına güvenilir olmayan wifi ağları üzerinden ya da farklı cihazlardan da Instagram hesabınıza girmemelisiniz.

Şayet farklı cihazlardan hesabınıza girmeniz gerekiyorsa Instagram’a gizli sekme modunda girebilirsiniz.

Instagram şifrenizi sizden talep eden sitelerle de asla paylaşmamalısınız.

 • Hotmail adresinizin de güvenliğini arttırın

Instagram hesabınızın güvenliğini maksimize etmek için hotmail adresinizin de güvenliğini arttırmalısınız.

Bu noktada güçlü bir hotmail şifresi oluşturmalısınız.

Şifrenizi kendiniz dışında hiç kimse ile paylaşmamalısınız.

Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım?

Instagram hesabınız çalındığında mevcut şifreniz ile hesaba giriş yapamıyorsunuz.

Bu durumda bir arkadaşınızdan sizin hesabınıza göz atması talebinde de bulunabilirsiniz.

Arkadaşınız, sizin hesabınıza mesaj atıyorsa ve bu mesaj, hesabınızı çalan kişi tarafından görünüyorsa hesabınızın bir başkasının eline geçtiğinden emin olabilirsiniz.

Hesabınız çalındığında ilk olarak, şifrenizi değiştirmeye çalışmanızı öneriyoruz. Instagram hesabınızın bağlı olduğu mail hesabınız da hackerlerin eline geçmiş olabileceğinden mail hesap bilgilerinizi de güncellemelisiniz.

Şayet şifrenizi değiştiremiyorsanız, bu durumda yazımızda da bahsettiğimiz gibi hesabınızın çalındığına dair Instagram’a bilgi vermelisiniz.

Instagram Hesabım Çalındı Kapatmak İstiyorum

Instagram hesabınız çalındıysa, çalınan hesabınızı geri almakla uğraşmak yerine bu hesabı şikayet etmeyi ve kapattırmayı da tercih edebilirsiniz.

Çalınan hesabınızı kapattırmak için arkadaşlarınızdan destek alabilirsiniz.

Hesabınıza erişebiliyorsanız, yani çalınan hesabınızı diğer kullanıcılar görebiliyorsa hesabınızı arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize şikayet ettirerek, kapattırabilirsiniz.

Bu amaçla farklı bir Instagram hesabı açabilir ve çalınan hesabınızı siz de şikayet edebilirsiniz.

Çalınan Instagram Hesabı Geri Alınabilir Mi

Instagram hesabı çalınan kişiler genelde Çalınan Instagram Hesabı Geri Alınabilir Mi sorusunu sıklıkla sormaktadır. Instagram hesabınız çalındıysa geri almanız mümkün. Çalına Instagram hesabını alabilmekte için destek talebi oluşturabilir. Ayrıca telefon numarası veya e-posta adresi ile çalınan hesabınızı kurtarabilesiniz.

Çalınan Instagram Hesabını Kimin Çaldığını Bulma

Çalınan Instagram Hesabını Kimin Çaldığını Bulma bir çok kişinin ilk araştırdığı konuların başında gelmektedir. Çalınan Instagram hesabının kimi çaldığını bulmak için IP adresini yada e-posta adresini bulmanız gereklidir. Hesabın çalındıktan sonra e-posta değiltirmesi halinde şikayet ederseniz kimin çaldığını bulabilirsiniz.

Çalınan Instagram Hesabınızı Şikayet Etmek İçin

 • Çalınan hesabınızın profiline tıkladıktan sonra ekranın sol üst köşesindeki yan yana üç noktaya ya da üst üste üç noktaya dokunun.
 • Karşınıza açılan ekrandaki ‘Şikayet Et’ seçeneğine dokunun.
 • Daha sonra ‘ Bir Başkasını Taklit Ediyor’ seçeneğine dokunun.
 • Son olarak da ‘Beni taklit ediyor’ seçeneğine dokunun.

En az 15-20 arkadaşınızın da yukarıdaki şekilde eski hesabınızı şikayet etmesini sağlayarak, çalınan Instagram hesabınızı sildirebilirsiniz.

Bu yazımızda Instagram hesap kurtarma linki nedir? Instagram hesabım çalındı, telefon numaram değiştirildi, ne yapabilirim? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de daha önce çalınan Instagram hesabınızı kurtardıysanız ya da hesabınız yeni çalındıysa; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, hesap kurtarma önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu