web analytics
Yemeksepeti hakkında soruşturma başlatıldı, siber saldırıya ait İP adresleri tespit edildi.
radmin
1 dakika okuma süresi

Geçtiğimiz hafta sonu, Yemeksepeti yapılan siber saldırının ardından, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM), Yemeksepeti sistemine saldırıda bulunan İP Adreslerine ulaşıldığını bildirdi. Bunun üzerine Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) ise Yemeksepetine bir soruşturma başlatıldığını duyurdu. (USOM) yaptığı açıklama üzerine, saldırının yurt dışı kaynaklı bazı Veri Merkezleri üzerinden paravan şekilde gerçekleştirildiğini, eldeki kayıtlar ile ilgili Veri Merkezleri ile irtibata geçildiğini ve ortak bir çalışma yürütülerek siber saldırı faillerinin yakalanması hususunda geniş çaplı bir çalışma başlatıldığını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre kullanıcı verilerinin bir çoğu şu an için ele geçirilmiş durumda, yetkililer sistem üzerinde kayıtlı kredi kartlarının kaldırılması ve mümkünse bu kartların değiştirilmesi gerektiğini açıkladı. Ele geçirilen bazı bilgilerin şu şekilde olduğu açıklandı;

Yemeksepeti üzerinden ele geçirilen kullanıcı verileri

  • Ad soyad
  • Doğum tarihi
  • Yemeksepeti’ kayıtlı telefon numaraları
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı e-posta adresleri
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı adres bilgileri
  • Açık olarak görülmeyen, SHA-256 algoritması ile maskelenmiş giriş şifreleri

Kullanıcı ve kart şiflerinizin SHA-256 algoritması ile şifrelenmiş olması endişelerinizi gidermiş olması ile birlikte, tedbirli olmayı asla unutmamalısınız. Sanal alışverişlerde her zaman Ana kartınıza bağlı tek kullanımlık Sanal Kartlar ile yaparsanız güvenlik konusunda onlardan bir adım önde olursunuz.

Etiketler: , , ,