web analytics
Wolkswagen’in 1 Nisan şakası borsayı etkiledi
radmin
1 dakika okuma süresi

Alman Otomotiv devi Wolkswagen geçtiğimiz günlerde, 1 Nisan’ı düşünerek sadece ABD şehrinde geçerli olmak üzere isim değiştireceğini açıklamıştı. Wolkswagen gibi köklü bir ismin neden değiştirileceği bir çok yatırımcıda korkuya ve paniğe neden olmuştu. Yeni ismi Voltswagen olarak açıklanan firma, bunun sadece 1 Nisan şakası olarak açıklandığını duyurdu. Yapılan açıklama bir çok kesim tarafından kabul görse de bazı yatırımcıları korkutmuştu. Voltswagen ismini duyan bazı kesimler, Tesla için yeni bir rakip doğuyor, gibi düşünceler içerisine girmiş olabilir.

Oldukça akıllıca düşünülen bu şaka beklenilen etkiyi verdi. Hem korku, hem şaşkınlık veren bu akıllıca şaka, Borsa üzerinde de büyük dalgalanmalara sebep oldu. Şaka planlanmadan önce Wolkswagen hisseleri 35$ dolar seviyesinde gezerken, şaka açıklandıktan sonra hisseler 38,60 dolara kadar ulaşmayı başarmıştı. Yeni isim açıklanmasından bir süre sonra hisseler 35,68 dolar seviyesine kadar geriledi. Daha sonra hafif bir toparlanma eğilimine girerek 36,42 dolar seviyesine geldi. Wolkswagen 1 Nisan şakasının bizleri güldürse de yatırımcıları fiyatlardaki düşüşler üzdü.

Pandemi döneminde ülkeler arasında, finansal bir çok kriz ve aşı savaşlarının olduğu bu dönemde kötü 1 Nisan şakalarının olmayışı bu sürecin artılarından biri oldu.

Etiketler: ,