web analytics
Windows modules Installer worker nedir?, kapatma yöntemleri nelerdir?
radmin
4 dakika okuma süresi

Installer Worker hizmeti çok yüksek CPU, RAM ve disk kullanımına neden olabilmekte. Bu hizmet aynı zamanda TiWorker.exe (TrustedInstaller.exe) olarak bilinmekte. Aşağıdan Windows Modules Installer sorusunun cevabını ve kapatma işleminin nasıl yapıldığını hemen öğrenebilirsiniz.

Windows Modules Installer Worker Nedir? İşe Yarıyor?
Bilgisayarınızın Windows 10 güncellemelerinden anında haberdar olabilmesi ve güncellemelerin kurulması için Windows Modules Installer Worker hizmeti çalışır. Otomatik güncelleme özelliğini kapattıysanız veya durduysanız bu hizmet askıya alınır. Yoğun olarak CPU, disk ve diğer bileşenlerin kullanılmasının sebebi anlık olarak güncelleme kontrolü sağlanmasıdır. Bu yoğun kullanım bilgisayarın yavaşlamasına, donmasına veya istenilen verimin alınamamasına neden olmaktadır.

TiWorker.exe bir virüs değildir. Windows 10 güncellemelerin içerisine virüs sızdırılmadığı sürece bu hizmet üzerinden virüs bulaşması da söz konusu değildir.

Windows Modules Installer Worker Kapatma Yöntemleri
Windows Modules Installer Worker kapatma işlemini birden fazla yöntemle gerçekleştirebilirsiniz. Otomatik güncellemelerin tamamen kapatılması en garanti yöntemdir.. Otomatik güncellemeleri kapatmanın ise birden fazla yolu bulunmakta. Birinin işe yaramaması halinde diğerini uygulayabilmeniz için birden fazla yöntem aşağıda paylaşılmıştır.

1- Windows Modules Installer Worker Hizmetini Kapatma
Windows Modules Installer Worker hizmetini durdurmak kalıcı olmasa bile geçici olarak TiWorker.exe’nin sistem kaynaklarını tüketmesini engelleyebilir.
Windows + R tuş kombinasyonuna bastıktan sonra ‘Çalıştır’ uygulaması açılır.
Sol alt kısımda açılan uygulamaya “services.msc” yazın. Enter tuşuna basın.
Hizmetler listelendikten sonra “Windows Modül Yükleyicisi” hizmetini bulun ve çift tıklayın.
Açılan ”Windows Modül Yükleyicisi Özellikleri” penceresinden, “Başlangıç Türü” kısmını “Devre dışı bırakıldı” olarak belirleyin.
Ayarın kaydedilmesi için “Uygula” ve ardından “Tamam” butonuna tıklayın.

2- Windows 10 Otomatik Güncellemeleri Kapatma
Windows 10 ayarlarına girmek için “Başlat” butonu, ardından sol alt kısımdaki “Ayarlar” simgesine tıklayın.
Pencere açıldıktan sonra “Güncelleştirme ve Güvenlik” ayarlarına tıklayın.
Sol menüden “Windows Update” bölümünün seçili olduğundan emin olun.
Alttaki “Gelişmiş seçenekler” butonuna tıkladıktan sonra, “Güncelleştirme seçenekleri” başlığı altındaki tüm seçenekleri pasif konuma getirin.

3- Kayıt Defteri ile Otomatik Güncellemeleri Kapatma
Windows 10’da birçok sistem sorunu için kayıt defterinde değişiklik yapılması gerekir. Windows Modules Installer Worker kapatma işlemi de kayıt defterinden gerçekleştirilebiliyor.
Win+R tuşlarına bastıktan sonra “regedit” yazın ve enter’a basın.
“HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows” yolunu açtıktan sonra “Windows” anahtarı içerisinde yeni bir anahtar oluşturun. Anahtar oluşturmak için sağ tık > “Yeni anahtar” seçeneğine tıklayın.
Yeni anahtarı “WindowsUpdate” şeklinde adlandırın.
“WindowsUpdate” anahtarına sağ tıklayıp yeni anahtar oluşturun ve anahtarı “AU” olarak adlandırın.
“AU” anahtarını seçin ve sağ alandaki boş kısma sağ tıklayın. “DWORD (32-bit) Değeri” seçeneğine tıklayarak yeni değer oluşturun.
Yeni değeri “NoWindowsUpdate” şeklinde adlandırın.
Değere çift tıklayın.
Değer verisini “1” olarak belirleyin ve “Tamam” butonuna tıklayın.

4- Tarifeli Bağlantıyı Açarak Güncellemeleri Durdurun
Windows Modules Installer Worker nedir ve nasıl kapatılır sorularının cevaplarını öğrendikten sonra uygulamanıza rağmen otomatik güncelleştirmeler durmadıysa, tarifeli bağlantı ile internete bağlanın. Tarifeli bağlantı ile sistem ve bilgisayar üzerindeki uygulamaların gereksiz indirmeler yapılması engellenmiş olur.

Tarifeli bağlantı, mobil veri anlamına yani ücretli/kotalı internet anlamına gelir. Windows 10 için mobil veri tasarruf modudur. Sadece sorun yaşandığında değil, genel olarak interneti ve bilgisayarı hızlandırmak için tercih edilebilir.

“Başlat” simgesine tıklayın ve “Ayarlar” bölümüne gidin.
“Ağ ve İnternet” bölümüne girin. “Durum” kısmına tıklayın.
Bağlı olduğunuz ağın altındaki “Özellikler” butonuna tıklayın.
Açılan ağ ayarları bölümünde yer alan “Tarifeli bağlantı” başlığı altındaki “Tarifeli bağlantı olarak ayarla” açık konuma getirin.

Windows Modules Installer Worker nedir sorusu kısaca, “Windows Güncelleme hizmetinin bir parçasıdır ve virüs değildir” şeklinde açıklanabilir. Sistemi yavaşlatan bu hizmeti kapatmak için yukarıda 1., 2. ve 3. yöntemler paylaşılmıştır. 4. yöntem ek tedbir kapsamındadır, isterseniz uygulamayabilirsiniz. İlk üç yönteminde hepsini uygulamak zorunda değilsiniz. Ancak 1. yöntem otomatik güncellemeleri tamamen kapatmadığı için işe yaramama ihtimali vardır. 2. yöntem ise otomatik güncellemeleri kapatır fakat belirli bir süreliğine erteler. Tamamen TiWorker.exe ve otomatik güncellemelerden kurtulmak için kayıt defteri yani 3. tercih edin.

Etiketler: , , ,