web analytics
Windows 10 var sayılan uygulamalar ve programlar nasıl seçilir
radmin
1 dakika okuma süresi

Windows bilgisayarınıza yeni bir program veya uygulama yüklediğiniz zaman varsayılan olarak uzantısını değiştirmek istiyorsanız yöntem çok basit. Varsayılan bir uygulama, desteklenen tüm dosyaları açar ve isteğinize göre kolayca değiştirilebilir, işte ’da varsayılan uygulamaları ve programları nasıl değiştirebileceğiniz hakkında adım adım klavuz.

Yeni uygulama varsayılan olarak ayarlanmışsa, önceki uygulamanızın yerini alır ve önceki uygulama yerine yeni uygulamadaki tüm dosyaları açar. Örneğin, Windows’ta Fotoğraflar uygulaması varsayılan uygulamadır, varsayılan uzantısını değiştirdiğinizde resimleri farklı bir uygulamada açar, yeni fotoğraf görüntüleyici uygulaması dosyaları devralır.

Windows 10’da varsayılan uzantıları nasıl değiştirebiliriz?

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınızda varsayılan uzantıları ve uygulamaları değiştirebilmek için aşağıda bulunan klavuzu inceleyin.
⦁ Adım 1:  Windows Tuşu + I klavye kısayolunu kullanarak  veya Başlat menüsünü kullanarak ayarları açın.

⦁ Adım 2:  Ayarlar altında,  gösterilen listeden ’a tıklayın.
⦁ 3. Adım:  Sol tarafta,  Varsayılan uygulamalar’a tıklayın ve dosya türleri için varsayılan dosya uzantısı olarak ayarlamak istediğiniz uygulamayı seçin.
Örneğin, görüntüleri ve .jpg, .png gibi görüntü dosyası türlerini açmak için varsayılan uygulama olarak Fotoğraflar’ı kullanmak istiyorsanız bulun ve seçin.

Dosya türlerine göre varsayılan uygulamaları seçebilir dosya türü varsayılan uygulamaları seçme gibi sağ tarafındaki bağlantıda Standart uygulamalar bulunuyor. Varsayılan uygulama olarak ayarlamanız için dosya uzantısının yanında gösterilen uygulamayı seçebilirsiniz.

İşte bu kadar buradan tüm varsayılan uzantıları kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Etiketler: , , ,