web analytics
Perseverance rover, içinde gizlenen minik helikopter, 14 nisanda havalanacak
radmin
1 dakika okuma süresi

Geçtiğimiz Şubat ayında Mars’a gönderilen rover’ının altında ufak bir hava aracı yerleştirilmişti. Bu hava aracı hem farklı görüntüler çekebilmek hem de uzayda yani farklı bir gezegende hava almanın nasıl bir sonucu olacağı merak konusu olmuştu.

Ingenuity adı verilen bu minik helikopter farklı özelliklerden oluşmakta. geceleri -90˚ altına düşebiliyor, Ingenuity adı verilen bu minik helikopter her türlü hava koşullarında içerisinde bulunan elektronik bileşenlere zarar gelmemesi adına çok iyi izole edilmiş durumda.

Bunu yanı sıra Ingenuity‘ın kanatları bu minik hava aracının daha hafif olması için karbon fiber malzemeden yapılmış. Üzerindeki pervaneler 1.2 metre uzunlukta, net ağırlığı 35 gr. Ingenuity uçabilmek için pervanelerini dakikada tam 2400 kere dönmekte. Helikopter 90˚ açı ile üzerinde bulunan kameralarla fotoğraf, ses kaydı, video gibi özellikleri ile anlık olarak görüntü aktarabiliyor. Üzerinde bulunan güneş panelleri sayesinde kendi enerjisini depolayabiliyor.

Ingenuity minik helikopterimiz 14 Nisan’da başka bir gezegende uçan ilk makine olacak! Akıllara gelen klasik soru ise, yer çekimi varken uçmak mümkün mü? Buradaki yer çekimi konusunda Mars gezegeni daha avantajlı, çünkü Mars gezegenindeki yer çekimi, dünyanın 3,1’i kadar.

Kısaca özetlemek gerekirse Ingenuity minik helikopterin, Mars gezegeninde uçması demek, gerçek bir helikopterin dünya üzerinde 70 bin metreye havalanması demek. Ancak normal bir helikopter dünya üzerinde ancak 3000 bin metre ye kadar çıkabilir.

Etiketler: , ,