web analytics
Neuralink nedir? Neuralink ne işe yarar? İnsanlara nasıl takılacak
radmin
1 dakika okuma süresi

?

Elon Musk’un yeni projesi Neuralink’in amacı insan beyni ve bilgisayarın birleştirmesini sağlamaktır. Neuralink, özellikle felçli hastalar için teknolojik çözümler geliştirmeyi hedefleyen bir proje olarak insanların karşısına çıkmaktadır.
Elon Musk, insan beynine yerleştireceği çipler sayesinde Alzheimer, parkinson ve demans gibi hastalıkları tedavi etmeyi amaçlıyor.

Neuralink İşe ?

Neuralink insanları birbirine bağlamak için ultra yüksek bantlara sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek adına çalışmalarını sürdürmektedir. Musk, bu proje ile beyin problemlerini tedavi etmeyi, insan beynini geliştirmeyi ve insanları yapay zeka ile birleştirmeyi hedeflemektedir.

Neuralink İnsanlara Takılacak?

Şirket, bu projeyi gerçekleştirmek için elektrot ipliklerden yararlanmayı düşünüyor. Günümüzde aktif olarak kullanılan beyin-makine ara yüzlerinden daha az zarar veren sistem, aynı anda daha fazla veri transferi gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Toplam 4 adet elektrot iplikten oluşan bu sistem, bir çip yardımı ile bağlanarak kulak arkasına yerleştirilerek sinir uçlarını uyarmayı hedefliyor.

Neuralink Özellikleri

⦁ Neuralink implantı sahip olduğu batarya yardımı ile şarj edilebilecektir.
⦁ Anestezi operasyonu olmadan beyne bağlanabilecektir.
⦁ Saç telinden daha ince bir yapıya sahip olan implantlar, internete bağlanan tüm elektronik cihazların kontrol edilmesini sağlayacaktır.
⦁ Körlük ve depresyon gibi hastalıkları da tedavi etmesi amaçlanmaktadır.

Etiketler: , , , ,