web analytics
LG G4 modelindeki kronik Wi-fi sorunu ve çözümü
radmin
2 dakika okuma süresi

Marka cep telefonlarının kronik sorunlarını bir çok kullanıcı bilir. Özellikle belirli model telefonlarda işlemci ve ekran görüntü sorunu belli bir kullanımdan sonra ortaya çıkmaktadır. LG bazı cihazların tasarımında veya montajında kritik hatalar yapmıştır. AR-GE çalışması sırasında bazı modellerde cihazın ısınma sorununu ön görülen çizgide tutamayarak, ilerleyen süreçte bazı parçalar üzerinde, fazla ısınma sonucu arızalar meydana geldiği görülmektedir.

Özellikle LG G2, G3, G4, G6 gibi modellerde bu kronik sorunlar çok fazla görülmektedir. İşlemcinin ısısını aktaracak termal ped bu cihazların bir çoğunda nedeni bilinmeyen bir şekilde uygun olarak yerleştirilmemiştir. En çok arıza veren cihaz LG G3 olurken, onu takip eden LG G4 modelidir. İşlemcinin arızalanması sonu, mavi ekran hatası, açılıp tekrar kapanma, görüşme sırasında yeniden başlama gibi bazı sorunlar doğurabilir.

İşlemci arızası, silikonlu olan yüzeyin fazla ısı emerek alt katmandaki lehimlerin kırılması veya soğuk lehime düşmesi sonucu oluşmaktadır. Bu cihazların tamir edilebilmesi için İşlemci üzerindeki silikon madenin, sökülerek bacak bağlantıları yenilenerek, kalıplanarak tekrar takılması ile çözülebilir.

Bugün size bahsedeceğimiz yeni arıza yavaş yavaş LG G4 telefonların bir çoğunda meydana gelmeye başlamıştır. aslında bakıldığında İşlemci arızası gibi zor bir işlem gerektirmemektedir. G4 marka telefonlarda, Wi-fi açık olmasına rağmen ”bağlanılacak ağ bulunamadı” veya Wi-fi butonu deaktif ise yapacağımız işlem basittir.

Öncelikle Anakart üzerindeki komponentler üzerinde gerekli ölçümü, sıvı temas ve benzeri durum olup olmadığını ölçmeliyiz. Ölçüm değerlerine LG markasının açık şeması üzerinden bakabilirsiniz. Tüm bu kontroller sonucu gözümüze çarpan olası bir durum yok ise Wi-fi entegresine yoğunlaşabiliriz.

LG G4 Modelinde Wi-fi entegresi nerededir.

Wi-fi entegresi çok sık bozulan bir entegre değildir. Wi-fi entegresini değiştirmeden önce, entegre üzerine ısı vererek flax yardımı ile sağa – sola hafif şekilde sallamamız gerekir, Çoğu zaman bu yöntem Wi-fi nin eskisi gibi çalışmasını sağlar. Ancak entegre altındaki bacaklarda bir çürüme veya korozyon mevcut ise tekrar aynı arızayı verebilir. İleriye dönük bir sorun olmaması için her zaman entegrenin sökülüp iyi bir kalıp yapılıp tekrar takılmasını gerekir. Eğer kalıplanan entegre sonrası Wi-fi halen çalışmıyor ise işlemci sorunu var veya Wifi entegreniz bozuktur.

Etiketler: , , ,