web analytics
Kızıl gezegende yaşamın izlerini arayacak yeni uzay aracı, Perseverance
radmin
2 dakika okuma süresi

Geçtiğimiz günlerde Mars’a inen, Türkçeye çevrildiği zaman ismi ‘’Azim’’ olarak karşımıza çıkan,‘’Perseverance’’ olarak adlandırılan robot araç; dünya çapında oldukça gündem yarattı. Yaklaşık 7 ay önce yolculuğuna başlayan bu araç Kızıl Gezegen’de yaşamın ipuçlarını arayacak. Peki tam olarak amaç ve görevleri neler?

Mars’a 1960’tan günümüze varana kadar aslında birçok araç gönderilmek üzere yola çıktı. Bazıları Mars’ın yörüngesinden gezegene indi ,bazıları yörüngede kaldı ya da hiç ulaşamadı. Fakat Mars’a iniş yapan araçlar da görev olarak pek aktif değillerdi. İndirilen yerde kalıp çekilen bazı görüntüleri bize aktarmaktan başka pek bir rolleri yoktu. Fakat NASA’nın göndermiş olduğu Perseverance, bunların tümünden farklı ve daha aktif bir şekilde hazırlanmış bir araç. Öncelikle bu aracın yapısından bahsedelim.

Bu araç, asıl aracı Dünya’dan Mars’a ulaştırmayı sağlayan, üzerinde güneş panelleri bulunan ve Mars atmosferine girmeden önce asıl araçtan ayrılan bir nevi bagaj diyebileceğimiz bir eklentiye sahip. Gezici görevini yerine getirecek olan bir ton ağırlığındaki Rover tipi uzay aracı üzerinde bir kabukla kaplı bir şekilde Mars atmosferine giriş yaptı. Atmosfere giriş yaptıktan 80 saniye sonra sıcaklık 1300°C olmasına rağmen kabuk içindeki araç oda sıcaklığında kalıyor. Sürtünmenin de etkisi ile aracın hızı saatte 1900 km’den 1600 km.ye kadar düştü. Daha sonra girişten bir süre sonra paraşüt açıldı ve araç serbest düşüş yapmaya başladı.

Yaklaşık 20 saniye sonra ise üzerindeki kabuk da atıldı ve araç Mars’a inişi gerçekleştirdi. İndiği yer ise Jezero Krateri olarak adlandırılan bir yapı. Jezero, bir asteroit veya göktaşı çarpması sonucu oyuk şekline gelmiş bir krater. Aracın başka krater veya yapı değil de Jezero Krateri’ne indirilmesinin birkaç sebebi var; Öncelikle ,uzmanlar bundan çok zaman önce bu kraterin bir göl olduğunu hatta giriş çıkış nehir bağlantılarının olduğunu düşünüyorlar yani bu gölün eskiden başka bir göl tarzı bir yapı bakımından beslendiğini ve kendisinin de başka nehir ve gölleri beslediğini belirtiyorlar. Mars’ta bu şekilde olduğu düşünülen birkaç tane krater daha var.

Uzmanlar, eğer bir zamanlar mikrobik düzeyde bile olsa herhangi bir canlı yaşam varsa onun orada izlerini sürebileceğini düşünüyorlar. Üzerinde birçok küçük araç olmasının yanı sıra mikrofonlar da bulunuyor. Belki de bu mikrofonlar sayesinde Mars’tan kaydedilen bazı sesleri duyabileceğiz. Önünde ve arkasında kameralar bulunduran ve bu sayede engelleri kolayca aşabilecek olan bu araç, otonom olarak günde 200 metre ilerleyebiliyor. Perseverance’nin görevleri arasında örnek toplamak ve Dünya’ya göndermeye değer olan örnekleri saklamak yer alıyor. Bu şekilde de yaşamın ipuçlarını öğrenmiş olacağız. NASA, bu görev için 2,4 milyarlık bir yatırım yaptı.

30 Temmuz 2020 tarihinde fırlatılan ve 18 Şubat 2021 tarihinde Kızıl Gezegen, Mars’a iniş yapan bu araç belki de yıllar sonra yeni evimiz olacak bir gezegenin yaşam izlerini arayacak.

Etiketler: ,
1 Yorum