web analytics
Kadına şiddet, mi ortadan kaldırıldı, İstanbul sözleşmesimi? Bu karar ne kadar doğru!
radmin
1 dakika okuma süresi

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile tek taraflı fesih edilen İstanbul , hakkında açıklama yapan Birleşmiş Milletler konseyi bu durumdan endişe duyduklarını belirtti. Türkiye, 20 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete’de duyurulan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 2011 yılında ilk imzacısı olarak dahil olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğini açıklamıştı.

Sözleşme bir çok kişi kurum tarafından çarpıtıldı, Özellikle siyasi anlamda gündem değiştirme amacı ile sözleşmenin fes edildiğini belirtenlerde mevcut. Sözleşme için en çok gelen eleştiri, ”BM’nin bize sunduğu yasa aile yapımıza uygun değil kendi dinimize göre yaşamalıyız şeklindeydi.”

https://mobiltekno.comSözleşmenin onaylanmasının uygun bulunduğuna yönelik kanun tasarısının Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak TBMM’ye sunulan metninde de yer aldığı üzere, ”Söz konusu sözleşmenin, Avrupa Konseyi Kadına Karşı Şiddet ve Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Önleme Geçici Komitesi bünyesinde hazırlanması ve sonuçlandırılmasında ülkemiz öncü bir rol oynamıştır. Sözleşmenin, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığımız sırasında imzaya açılması ve ülkemiz tarafından imzalanmış olması da ayrıca sembolik bir önem taşımaktadır.

İstanbul Sözleşmesi Nedir?

İstanbul Sözleşmesi BM’nin yani birleşmiş milletlerin kanun esasları noktasında Türkiye yasalarına entegre edilen kadını ve aileyi koruma yasasıdır. Özellikle kadına karşı işlenmiş suçlar, aile içi şiddet, gibi bir çok kadın haklarını savunan bir sözleşmedir. Sözleşmenin İstanbul ilinde imzalandığı için adı İstanbul Sözleşmesi olarak kalmıştır.

İstanbul Sözleşmesi kapsamındaki suçlar

Sözleşme taraf devletlere, aşağıda belirtilen davranışlara yönelik cezai veya başka bir hukuki yaptırım öngörmeyi zorunlu kιlmaktadιr:

– ev içi şiddet (fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik)
– taciz amaçlı takip;
– tecavüz dahil, cinsel şiddet;
– cinsel taciz;
– zorla evlendirme;
– kadınların sünnet edilmesi;
– kürtaja zorlama ve kısırlaştırmaya zorlama.

Etiketler: , , ,