web analytics
Hangi web tarayıcısı daha güvenli, hangisini kullanmalıyız?
radmin
3 dakika okuma süresi

Hangi web tarayıcısını kullanmalıyım sorusu hız, güvenlik, hafiflik ve pratiklik gibi bir çok konuda dallandırılabilir. Web tarayıcılarının görevi internet üzerindeki sayfaları görüntülememizi sağlamak ve ek özellikler sunmaktır. Aynı zamanda tarayıcılar bilgisayarın güvenliğinden sorumlu en önemli bileşenlerden biridir. Çünkü tarayıcı insan ile internet arasında çoğu köprüyü kuran uygulamadır. Modası geçmiş ya da eski sürüm bir tarayıcı kullanmak kötü bir güvenlik protokolüdür. Aynı zamanda bazı tarayıcılar hafif olmamak veya pratik olmamak gibi sebeplerle zaman zaman kitleleri kaybetmiştir.


Chrome bir çoğumuzun kullanmış olduğu bir tarayıcı. Chrome kullanıcılarının bir dönem başka tarayıcılara geçmesinin sebebi chrome’un çok fazla ram kullandığını iddia etmeleriydi. Ama gene de Chrome köklü, bolca eklentisi olan , yaygın ve basit bir tarayıcı olduğu için hala kullanılıyor.

İndirmek için tıklayın : Chrome


Tam adı ile Mozilla Firefox , hangi web tarayıcısını kullanmalıyım sorusu sorulduğunda linux kullanıcıları için net cevaplar arasındadır. Çoğu Linux dağıtımında gelen Firefox , Linux kullanıcıları tarafından güvenli ve hızlı olarak betimlenir. Lakin Firefox, Chrome kadar geniş eklentilere ulaşamaması , temasının fazla özelleşmemesi ve değişik bir ara yüze sahip olması sebebiyle çok büyük bir ivme yakalayamamıştır. Firefox web mağazası olsa da Chrome web mağazası kadar geniş değildir.
Gene de yılların tarayıcısı Firefox hızlı ve hafif bir tarayıcıdır.

İndirmek için tıklayın : Firefox

Opera
Chrome kullanıcıların bir sonraki durağı oldu ve hangi web tarayıcısını kullanmalıyım sorusu sorulduğunda genellikle Chrome den sonra söylendi.
Geniş özelleştirme seçenekleri , kullanışlı arayüzü , sol paneldeki hızlı erişim çubukları , pratikliği ve tabi ünlü vpn özelliği sayesinde buralara geldi. Arama hızları Chrome a oranla yavaş olsa da kullanıcılarına bunu unutturmayı başarmıştır. Ayrıca oyuncular için OperaGX ve telefon-bilgisayar paralel kullanmak isteyenler için Opera Touch mevcut.

İndirmek için tıklayın : Opera

Brave Browser
Brave listede ki diğer tarayıcılara göre daha yeni yayılmaya başlasa da güzel bir ivme yakaladı. BAT kripto para cüzdanı sistemi sayesinde bir çok kişiyi kendine çekti. Ayrıca diğer günlük kullanım tarayıcılarında olmayan Tor Browser özelliği , güvenlik önlemleri , reklam engelleme ve hızlı olması , mobil veriyi koruma özelliği onu bu listeye sokmuştur.

İndirmek için tıklayın : Brave

Kısacası tarayıcı seçimi hangi web tarayıcısını kullanmalıyım sorusu sahibine bağlı. En popüler bazı tarayıcıların tercih edilme ve eleştirilme sebeplerini öğrendik. Günümüzde bir sürü tarayıcı vardır ve her tarayıcı burada da görüldüğü gibi farklı özelliklere sahip. Kullanıcı kişinin ev veya ofis ortamında kullanması , kişisel işler veya kamu için kullanması gibi farklı senaryolarda edilmesi gereken hafiflik , güvenlik , hız , özelleştirilebilme gibi birçok faktör devreye girer. Tarayıcılar genellikle çok büyük programları olmadığı için kullanılması ve arasından seçilmesi gerekiyor. Tarayıcı kullanımı bilgisayarda geçirdiğimiz saatlerin çoğunu etkiliyor bu yüzden doğru tarayıcıyı kullanmak çok büyük önem taşır.

Etiketler: , , , ,
1 Yorum