web analytics
Google görseller güncellendi
radmin
2 dakika okuma süresi

, şüphesiz dünyanın en büyük ve en etkili arama motoru. Sadece arama motoru olarak değil, insanların neredeyse bilgisayarla yapması gereken tüm işlerinde yardımcı olabilecek eklentilere sahip harika bir sistem. Eğitimleri, reklamları, raporlama sistemleri ile dünyanın en büyük ekosistemi. Tüm bunları yapan ve liderliği elinde bulunduran bir dünya devi olan sistem, sürekli olarak kendini yenilemeye devam ediyor. Son olarak görsel arama sonuçlarını güncellediğini açıklayan Google, artık arama kısmına yazılanların karşılığında çıkan görsellerin sürekli olarak değişeceğini duyurdu. Örneğin bir ödev için görsel bulmanız lazım. Dolayısıyla sürekli ayı kelimeleri yazarak görseller kısmında aratıyorsunuz. Ancak ihtiyacınız olan şey birden fazla ve farklı görseller. Bu durum kullanıcılar tarafında rahatsızlığa sebep olacak ki Google hızlıca duruma çözüm bulmuş.

gibi kolaylık sağlıyor?

Google’ın yaptığı bu güncelleme, eş anlamlı kelimeler için kullanıcılara oldukça kolaylık sağlıyor. Örnek verecek olursak, “Puma” kelimesi aratmak isteyen kullanıcılar, bir hayvan da aratmak istiyor olabilir, giyim markasını da. Bu bağlamda görseller kısmında aratılan “Puma” kelimesi hem hayvan hem de giyim markası görsellerini ön plana çıkaracak. Bu sayede kullanıcılar, aradıkları kelime ile alakalı en doğru sonuçlara hızlı ve rahatlıkla ulaşabilecek. Zamandan tasarrufu da sağlayacak olan yeni güncelleme ile birden fazla arama yaptığınızda aynı görselleri görmeyecek, farklı görsellerle karşılaşacaksınız.

Google görseller ?, Ne zaman kullanılmaya başlandı?

Google Görseller, web aramalarından sonra en çok kullanılan sekme konumunda. Kullanıcıların bilmediği ve ancak görünce bilgi sahibi olabileceği kullanışlı bir sekme olarak göze çarpıyor. Google Görseller ilk olarak 2001 yılının Aralık ayında kullanıma sunulmuş. Hatta ilginç de bir hikayesı var. Bu sekmenin yaratılmasına ilham veren olayın Jennifer Lopez’in 2000 yılındaki Grammy ödüllerinde giydiği elbise olduğu söyleniyor. Birtakım güncellemelerden sonra son halini alan Google Görseller, kullanıcılarına arama sonuçlarını resimli şekillerde göstererek büyük kolaylık sağlıyor.

Etiketler: ,