web analytics
Evde elektrik enerjisi üretmek mümkün mü?
radmin
2 dakika okuma süresi

Dünyada en çok harcanan ve kullanılan kaynaklarından bir tanesi elektriktir. Elektrik tüketimi 2019 yılında elektrik tüketimi 290 milyar 445 milyon 456 bin kilovatsaat iken 2020 yılında 290 milyar 856 milyon 21 bin kilovatsaat elektrik tüketimi olmuştur. Kaynakların giderek azalması ve artan elektrik maliyeti yüzünden birçok kişi elektrik enerjisi üretmek mümkün mü sorusuna cevap arıyor.

Evet, evinizde elektrik enerjisi üretebilir ve ürettiğiniz elektriği dilediğinizce kullanabilirsiniz. Yasalara göre 10 Kilovata kadar evinizde tüzüğe uygun olmak şartıyla elektrik yapabilir hatta fazlasını dışarıya satışını dahi gerçekleştirebilirsiniz.
Yapılan ufak bir hesaplama ile evinizde elektrik üreterek kadar kar elde ettiğinizi görebilir ve yıllık maliyetten kazancı hesapladığınızda şaşırabilirsiniz. İmkanı olan birçok kişi elektrik üretimi yaparak oldukça iyi kar elde etmektedir.

Tabi ki bunun içinde üretimi uygun alan ve bazı ekipmanlara ihtiyacınız olmaktadır. Evde elektrik enerjisi üretmek için en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi güneş enerjisi ile üretim yapmaktır. Güneş enerjisi ile elektrik üretimi yapılır bunun için nelere sahip olmanız gerekir kısaca bahsedelim.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?

Evinizde güneş enerjisini kullanarak elektrik üretimi yapmak istiyorsanız öncelikle güneş panellerine ve bu panelleri yerleştirebileceğiniz alana ihtiyacınız olacaktır. Güneş panellerinin iki ayrı amaca hizmet eden iki farklı türü bulunmaktadır. Biri ışıl güneş sistemleri iken diğeri fotovoltaik güneş sistemleridir. Işıl güneş sistemleri ile evinizde su deposunda bulunan suyun ısınmasını sağlayabilir ve bununla günlük sıcak su ihtiyacınızı karşılayabilmektesiniz.

Fotovoltaik sistemler ile de elektrik üretimi yapabilir ve bunu istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Evde elektrik üretimi üretmek için öncelikle fotovoltaik panellere ihtiyacınız olmaktadır. Bu paneller güneşten aldıkları ışını kullanarak sistemleri içerisinde yer alan atomları hareket ettirerek elektrik enerjisi depolamaya başlamaktadır. Ayrıca bu paneller ev içerisinde ihtiyacınız kadar oranda elektrik harcamasına imkan tanımaktadır. Böylelikle de kişi isterse fazla gelen elektrik enerjisini dışarıya satabilmektedir.

En önemli gerekli diğer bir şey de panellerinizin doğru konuşlanmasına olanak tanıyacak yeterli büyüklükte alanınızın olmasıdır. Fotovoltaik paneller doğrudan güneş ışınları yardımıyla elektrik üretimini sağladığından bu sistemlerin güneşe oldukça yakın durması ve geniş alana yayılması istenir.
Genellikle en uygun yerler evlerin çatıları olmaktadır. Böylelikle sistemler güneşe daha yakın olmuş olup gelen güneş ışınının içerisine daha fazla absorbe olmasına olanak tanımış olacaktır.

Etiketler: , ,