web analytics
En iyi online virüs taraması yapabileceğiniz web siteleri
radmin
3 dakika okuma süresi

Bilgisayarımız için çoğunlukla programı kullanmayı tercih etsek de her zaman kendi bilgisayarımız üzerinden işlem yapmadığımız durumlar söz konusu olabilir. Online virüs taraması yapılabilen siteler herhangi bir virüs programı kullanmanıza gerek kalmadan bir dosyanızı site üzerinden virüs tehlikelerine karşı tarayabilmenize yardımcı oluyor. Şüpheli dosyalarınızı ilgili sitelere yükleyerek kontrollerini çok kısa sürede sağlayabiliyorsunuz. Online taramaların en büyük avantajı bir dosyanın bilgisayara indirilmeden önce de taranması imkânlarını kullanıcılarına sunabilmeleri. Güvensiz kaynaklardan ya da şüphe duyduğunuz bir siteden bir indirme söz konusu olduğunda, işinize gerçekten yarayabilirler. Yalnız çevrimiçi virüs taraması yapan sitelerin de tabii ki dezavantajları da mevcut. Birden fazla dosya yükleyememe ve tarama imkânı sunamazken bazı siteler sınırlı sayıda tarama hakkı da verebiliyor. Sizler için hazırladığımız TOP3’e gelin birlikte göz atalım.

⦁ Kaspersky VirusDesk

Kaspersky kesinlikle uzun zamandır alanında uzman, zararlı yazılımlar konusunda en çok bilinen ve tercih edilen isimlerden biri olarak ünvanını korurken, her zaman kullanıcılarına ücretsiz servis vermekten de vazgeçemeyerek bizleri sevindiriyor. Kaspersky online virüs tarama sitesi kolay arayüzü sayesinde sıklıkla tercih edilen en iyi online virüs tarama sitelerinden biri. Kaspersky Antivirüsünün aynı antivirüs motorunu ve veri tabanını kullanıyor. Yalnız bir tehdit algılaması durumunda sadece bir uyarı sistemi olarak hizmet veriyor ve o tehdidi temizlemiyor. 26 MB’a kadar dosya boyutunu tarama imkânı sağlıyor. Boyut küçük gözükebilir ama ortalama bir dosyanızı rahatlıkla tarama sağlayabilir. Diğer sitelere oranla kesinlikle en hızlısı. Url de tarayabilen Kaspersky VirusDesk’i kesinlikle seveceksiniz.

⦁ VirusTotal

Virustotal en başarılı online virüs tarama sitelerinden bir diğeri. 128 MB’a kadar istediğiniz dosyalarınıza kontrol sağlayabildiği gibi isterseniz web taratıcılarına uzantı olarak eklediğinizde internet sitelerini ve indirmek istediğiniz içerikleri de de zararlı yazılım ve linkler için tarayabilme imkânına sahip oluyorsunuz. En sevilen özelliği dosya olarak rar,zip gibi sıkıştırılmış dosyalarını da tarayabilmesi. E-posta yoluyla bile tarama yapabilen VirusTotal, email protected adresine yolladığınız dosyalarınızı sizin için tarayabilme özelliğine sahip. Şu anda 50’den fazla antivirüs firmasının veri tabanlarına erişebiliyor. VirusTotal elde ettiği bilgileri, kullanıcı izni olmadan, anti-virüs firmaları ile paylaşmasından dolayı zararlı yazılım geliştiricilerine ait bir dosya tespit edildiğinde, otomatik olarak anlaşmalı olduğu virüs programlarına bildiride bulunuyor. Gizlilik ilkelerine göz gezdirdiğimizde görüyoruz ki Virüstotal’e tarama amaçlı gönderilen dosyalar saklanabiliyor. Başka amaçlarla kullanılabilme veya gerekli görülmesi durumunda satılabilme durumu da var. Bundan dolayı kesinlikle kritik bilgiler içeren dosya taramaları yapılmamasını öneriyoruz.

3.Metadefender Cloud

Dosya taramadaki en kapsamlı tarama yapabilen bir site olan Metadefender ‘ın en güzel özelliği dosyalarınızı kendi veri tabanında tarama yaparken aynı zamanda farklı ve güçlü veri tabanları olan 30’u aşkın virüs programı motorundan da bilgileri geçirerek kaliteli bir hizmet verirken sizle çoklu tarama imkânı sunması. Çoklu tarama, tehdit ve virüs algılama oranlarını artıran, virüs tespit sürelerini azaltan ve tek bir yayıcıya ait kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümleri için esneklik sağlayan gelişmiş bir tehdit algılama ve önleme teknolojisidir. Metadefender ‘ın 140 MB’lık tarama kapasitesi mevcut. İp adresleri, url’ler, domainler, 7Z ,exe. uzantılı dosyaları da tarama özelliğine sahipken eklentisini indirmeniz durumunda size eposta koruması da sunabiliyor. 12`den fazla IP doğrulama aracını kullanan Metadefender Cloud ip analiz etme imkânı ve sahte ip adreslerinden gönderilen zararlı yazılımları algılayabilme özelliğini de kullanıcılarına sunuyor.

Etiketler: , , , , ,