web analytics
Ekran kartı bakımı nasıl yapılır?, Macun değişimi ve sonrasındaki sıcaklık ve performans değerleri
radmin
2 dakika okuma süresi

Ekran kartları, yüksek sıcaklıklarda çalışan bir bilgisayar bileşenidir. Günümüz piyasasında Ekran Kartı fiyatları, kripto para borsası yüzünden nerede ise iki katına ulaşmış bulunmaktadır. Bu yüzden ekran kartı bakımı çok önemlidir. Sıfır almış olduğunuz bir ekran kartının ortama bakımı en fazla 6 ay içerisinde yapılmalıdır.

Bakım demişken tam olarak bir bakımdan söz ediyoruz.?

Ekran kartlarının en büyük problemi sıcaklık sorunudur. Fanların düzgün ve stabil çalışmasını sağlamak, statik gibi bazı bakımlarının yapıldığında daha sağlıklı ve performanslı çalışırlar. Aşağıda göreceğiniz RX 70 8G OC ekran kartının macun ve temizlik öncesi ve sonrasına ait ekran görüntülerini göreceksiniz.

Bakımdan önceki değerler.

Bakımdan sonraki değerler.

Yukarıdaki görsellerde görmüş olduğunuz gibi bakım yapılmadan ve bakım yapıldıktan sonraki arasında, 8 derecelik bir fark oluştu. Bu sekiz derece size az gibi gözükse de performans odaklı oyunlarda FPS değerlerinizi büyük oranda etkileyecektir.

Macun değişimi nasıl yapılır.?

Ekran kartının fan kısmını sökerek soğutucu bloğu sökmek için zorlamamalıyız. Zira fabrikasyon macun, zamanla sıcaklıktan dolayı çip üzerine, etkili bir biçimde yapışmış olabilir. Bu yüzden saç kurutma makinesi yardımı ile soğutucu bloğa biraz sıcak hava vererek bloğun gevşemesini sağlamalıyız. Soğutucu blok söküldüğünde bakır yüzeyi iyice alkol ile temizlememiz gerekmektedir. Tüy vs temizlik kalıntılarının kalmamasına özen göstererek, çipin üzerindeki bölümüne temizlememiz gerekmektedir. Tüm bu temizlik işlemlerini yaptıktan sonra, Çip üzerine termal macunu 4/3 oranında taşırmadan sıkmamız gerek, Unutmayın fazla sıkmanız parçalara zarar vermeniz anlamına gelmez ama elektronik komponent üzerinde korozyona sebep olabilir.

Termal macun olarak önerebileceğimiz bazı markalar.

Uyarı : Yukarıda bilgiler ışığında el beceriniz yok ise lütfen müdahale etmeyiniz. Aksi taktirde ekran kartınız garanti dışında kalacaktır.

Etiketler: , , , ,