web analytics
Cep telefonu alırken nelere dikkat etmeliyiz
radmin
3 dakika okuma süresi

alırken, ne gibi özelliklere dikkat etmeliyiz?

Günümüzün en önemli iletişim aracı olan cep telefonları, hemen hemen herkesin elinde bulunmaktadır. Haberleri takip etmek, sevdiklerimizle konuşmamıza, fotoğraf çekmek gibi birçok ihtiyacı karşılayan bu akıllı cihazların da onlarca marka ve modeli bulunmaktadır. Bu ihtiyaçların hepsini karşılayacak bir cep telefonu almak isterseniz de fiyatı bir hayli pahalı olacaktır. Peki ne gibi özellikler yeni alacağımız cep telefonunda bulunması gerekmektedir bunlara değinelim.

Ekran Boyutu

Eski döneme ait cep telefonlarının ekran boyutu daha küçük olmakla birlikte cihazın kendisi de küçüktü. Günümüzde ise tablet boyutuna kadar ulaşacak ekran boyutlarına sahip mevcuttur. Ekran boyutu sizlerin işine yarayacak bir faktörse 6,20 inç ekran boyutu ve üstündeki cihazlara yönelmenizi tavsiye ederim. Büyük ekran boyutlu cep telefonları daha kaliteli video izlemenize, oyunları daha geniş yelpazede oynamanıza ve yazıları daha büyük ve geniş açıdan görmenize olanak sağlayacaktır. Bununla birlikte ekran boyutu büyük olan cep telefonlarının tek sorunu da ceplerinize biraz uzun kalması yani cebinizin dışına taşmasına sebep olacaktır. Bu durum sizin için sorun değilse büyük ekranlı cep telefonunuzun keyfini sürebilirsiniz.

Depolama Alanı

Çoğu cep telefonu kullanıcısının temel problemlerinden birisi de depolama alanının yetersiz olmasıdır. Depolamamızın yetersiz kaldığı durumlarda galerimizdeki fotoğrafların çok fazla olması ve bazı eski fotoğrafları silmek zorunda kalmamız, müzik listemizdeki yoğunluk nedeniyle bazı müziklerimize veda etmemiz, oynamaktan zevk aldığımız bazı oyunları cep telefonumuzdan silmek ve bize elbet bir gün lazım olacağını düşündüğümüz dosyaları silmemiz gibi durumlara başvurmaktayız. Bu sıkıntılı olayın çözümü de yüksek depolama alanına sahip cep telefonları almamız olacaktır. Sizler için 128GB ve 256GB depolamaya sahip cep telefonları tercih etmeniz fayda sağlayacaktır. Unutmamak gerek ki depolama alanı yükseldikçe fiyatta artış da olması beklenmektedir.

CPU Gücü ve Çekirdeği

CPU yani diğer adıyla işlemcidir. Her teknolojik aletin bir işlemcisi bulunmaktadır ve cihaz bu işlemciden faaliyetini göstermektedir. Akıllı cep telefonunuzda seçeceğiniz çekirdek sayısı minimum 8 ve üstü olması bununla birlikte işlemci hızınızın da 2.00 dan yüksek olması durumunda telefonunuzdan daha hızlı işlem yapmanızı sağlayacaktır.

Batarya

Depolama sorunundan sonra bir diğer temel sorunlardan birisi de cep telefonunun pil ömrüdür. Bu pil ömürleri genellikle bizlerin cep telefonuna en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlar düşük pil uyarısı vermektedir. Kimi telefonlar kullanmasanız bile kendi kendine şarj yemektedir. Bataryanız düşük uyarısını daha az görmek istiyorsanız da çözümü çok basittir. 4300mAh güce sahip ve bu gücün üstünde olan cep telefonlarını tercih etmeniz size daha faydalı olacaktır. Bu gücün en üst düzeyde olduğu cihazlar da mevcuttur ki bildiğiniz üzere onların da fiyatları gittikçe artmaktadır. Sizin için en ideali de 4500mAh güce sahip cep telefonu olacaktır.

Kamera

Hemen hemen çoğu insan sosyal medya kullanmakta ve bu sosyal medyaya da fotoğraflar paylaşmaktadır. Kimileri de en kaliteli fotoğrafı çekmek ve yakalamak için çaba göstermektedir. Fotoğraf çekmeyi ve sosyal medyada paylaşmayı çok seven birisiyseniz en önemli kriteriniz, cep telefonunun kamera çözünürlüğünün kalitesi olacaktır. Arka kamera çözünürlüğü olarak 64 MP ve üstü çözünürlüğe sahip cep telefonlarını tercih edebilirsiniz. Bu çözünürlüğe sahip akıllı cep telefonları, sosyal medyaya daha kaliteli ve daha canlı fotoğraflar atmanızı sağlayacaktır. Arka kameranın yanı sıra ön kameraya da önem veren birisiyseniz 20 MP ve üstü çözünürlüğe sahip cep telefonlarını tercih etmeniz işinizi görecektir.

Etiketler: , , , ,
1 Yorum