web analytics
Bursa’da Covid-19 virüsünü etkisiz hale getiren yeni bir sprey geliştirildi
radmin
1 dakika okuma süresi

Bu virüsü henüz ağız ve burunda iken öldürüyor!

Pandeminin başlarında neredeyse herkes tuzlu su ile gargara yaparak korunmaya çalışıyordu. Şimdi ise buna bir nevi gerek kalmadı! Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Ümit Sabancı’nın Prof. Dr. Cüneyt Özakın, Doç. Dr. Şehime Gülsün Temel ve Doç. Dr. Atıl Bişgin ile beraber çalışmalarının sonucunda `Geoxyn´ adı verilen sprey üretildi. İnternet ve eczanelerde gıda takviyesi ruhsatıyla ağız ve burun ayrı olarak satılmaya başlandı.
Yapılan çalışmalar sonucunda anti mikrobiyal özellik gösteren spreyin, virüsü 1 dakika içerisinde öldürdüğü ve insanın epitel hücreleri ile etkileşime girmediği yani zarar vermediği gözlemlenmiş oldu. Dolayısıyla gayet güvenilir olmuş oldu.

Uludağ Üniversitesi Mikrobiyoloji laboratuvarlarında çalışmalar yapan Doç. Dr. Şehime Gülsün Temel, Opr. Dr. Ahmet Ümit Sabancı ve Uludağ Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Özakın virüsü tamamen öldüren solüsyon geliştirdi.

Geliştirilen solüsyonların antimikrobiyal ve antivirütik etkileri ise BUÜ ve Çukurova Üniversitesinden akademisyenlerin iş birliğiyle gösterildi. Çalışmada, solüsyonların bakteri ile virüslerin üremesi ve çoğalmasını durdurduğu tespit edildi.

Etiketler: , , ,