web analytics
Apple cihazlardaki kamera titreme ve odaklama sorunu nasıl çözülür
radmin
1 dakika okuma süresi

Apple marka cihazlarda son dönemlerde kronik hale gelen kamera titremesi, özellikle 6 Plus, 6S Plus, 7G gibi modellerde çokça rastlanmaya başladı. Bu arızanın sebebi, kamera merceğinin çeperindeki yani iç kısımdaki merceğin etrafını çevreleyen manyetik ortamın özelliğini yitirmesi sonucu meydana gelmektedir. Bu arızayı kamera değiştirerek çözebiliriz ancak, bilindiği üzere iPhone kameraları fiyat bakımından pahalı parçalardır.

Basit bir yöntem ile aslında var olan kameramızı tamir etmemiz mümkün. Kameramızın manyetik çeperi özelliğini yitirmiş ise, kamera etrafına manyetik özelliği kazandırarak bu arızadan kurtulabiliriz.

Lütfen bilgi ve becerinize güveniyorsanız bu işlemi yapınız, aksi taktirde ekran filmine veya kamera filmine zarar verebilirsiniz.

Bir mıknatıs parçası bularak, ufak parçalar haline getireceğiniz, veya eski telefonların içerisinde bulunan iç kulaklıklarda bu mıknatısların küçük şekilde olanları mevcuttur. Parçalar haline getirmiş olduğumuz mıknatıs parçalarını, kameramızın sağına, soluna altına ve yerleştirebilirsek üst kısmına küçük parçalar halinde zorlamadan yerleştirmeliyiz. Sonrasında yerleştirdiğimiz mıknatıs parçalarının, ileriki dönemlerde telefon darbe aldığında yerinden oynamaması için, bord boyası veya ince çift taraflı bant kullanarak sabitleştirmeliyiz. Mıknatısların bir çoğu iletken özelliği taşır, eğer dikkatli bir şekilde yerleştiremez isek mıknatıs parçaları bord üzerindeki elektronik komponentlere zarar verebilir.

Etiketler: , , ,