web analytics
2. El telefon alırken nelere dikkat edilir?
radmin
4 dakika okuma süresi

Artan sıfır telefon fiyatlarından sonra kullanıcılar el cihazlara yönelmeye başladı. Söz konusu ikinci el cihazlar her ne kadar temiz olsalar da bazı konularda edilmediği zaman sonu hüzünle biten bir girişim olabiliyor.

2. El telefon alırken dikkat edilir? İkinci el telefon alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmakta. Söz konusu noktalar telefonun işletim sistemine göre değişiklik gösterebilmekle birlikte sabit kalan konular da bulunmakta. IMEI sorgulama işlemleri sabit kalan konulardan birisidir.
İkinci el telefon satın almak gibi bir düşünceniz varsa mutlaka rehberimize göz atmalısınız.

İkinci El Telefon Nereden Alınmalı?

İkinci el telefon nereden alınmalı? Belki de rehberin bel kemiği olan konu telefonların alındığı yerlerdir. Öncelikle bilmelisiniz ki pek çok ikinci el alım ve satış platformu bulunuyor. En bilinenleri Letgo uygulaması, Sahibinden.com ve bazı İkinci el satış Facebook grupları.
Bu konuda satın aldığınız siteden ziyade satın aldığınız şahıslar önemlidir. Öncelikle cihazı görerek, dokunarak ve inceleyerek almanızı öneriyoruz. Bu gibi konulara yanaşmayan veya kaçış yolu arayan satıcılardan kesinlikle kaçınmanız gerekmekte.
Bazı istisnalar ve güvenilir satıcılarda uzaktan cihaz alım şeklini de kullanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda parayı direkt olarak hesaba yatırmak yerine sahibinden.com’un güvenli alışveriş servisinden yararlanabilirsiniz.

Dokunmatik Ekran Kontrolleri

İkinci el alacağınız cihazın dokunmatik ekranını kontrol etmekten kesinlikle kaçınmayın. Evet, şuan piyasada bulunan çoğu cihaz dokunmatik ekran modelli ancak bazı cihazların ufak basmama sorunları olabiliyor. Bu uzun kullanımlarda karşınıza sorun olarak çıkabilir.
uygulamasını açın ve ekrandaki yerlere tıklayın, cihaz dokunduğunuz alanlarda odaklama yapmak için imleç çıkartıyorsa dokunduğunuz o alanda sorun yoktur. Genel bir test ile ekranın sorunlu olup olmadığını anlama şansınız bulunmakta.

IMEI Kontrolü ve Kayıp/Kaçak

İkinci el telefon alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu elbette IMEI konusudur. Bu kontrol sonucunda telefonların çalıntı olup olmadığını veya ilerde başınıza iş çıkartabilecek mi anlayabilirsiniz.
İlk olarak telefonun arama kısmını açıp *#06# tuş kombinasyonunu girin. Bu işlemden sonra ekranda 15 karakterli sayılar göreceksiniz. Çift sim kart sahibi telefonlarda bu numaralar iki farklı şekilde olabilir. İki numarayı da IMEI sorgu sitesinde aratmanız gerekmekte.

Açılan sayfadan IMEI no alanına cihazda yer alan IMEI numaralarını girin ve ardından sorgula seçeneğine tıklayın.

Karşınıza çıkan bu alanda dikkat etmeniz gereken birkaç alan bulunuyor. Cihaz ne yolu ile kayıt edilmiş? Pasaport üzerine kayıtlı olan cihazlardan kaçınmanızı önermekteyiz. Pasaport üzerine kayıtlı olan cihazlar, pasaport sahibi ikinci telefon aldığı zaman kullanım dışına çıkmakta. Pasaport kayıtlarının üzerinden 2 Yıl geçmişse alınabilir.
Bir diğer husus marka ve model uyumluluğu, bunun dışında Durum alanında kayıtlı olup olmadığı, kayıp çalıntı ibaresinin yer alıp almadığına dikkat edin.

Arama ve Ses Kontrolleri

Telefonların en temel özelliği arama özellikleridir. Bir telefon her ne kadar kozmetik olarak temiz olsa da arama konusunda sorunlarla dolu olabilir. Bunun için cihazı alırken bir tanıdığınızı arayın ve ahize kontrolünü ve mikrofon kontrolünü gerçekleştirin.
Bunun dışında telefonun hoparlör testini der gerçekleştirin ve müziklerde cızırtı yapıp yapmadığına bakın. Sorun bulunmayan cihazları satın alabilirsiniz.
Kasasında Darbe Bulunan Cihazlardan Kaçının
Kasasında darbe bulunan cihazlardan kaçınmanız gerekmekte. Her ne kadar küçük kozmetik bir sıkıntı olarak gözüküyor olsa da bu darbede cihazın içerisinde bulunan parçalar sorun görmüş olabilir. Mümkünse bu ve benzeri hasarları almış olan cihazlardan uzak durun.

Soketlerin Kontrol Edilmesi

İkinci el telefon alırken soket kontrolleri konusunda ısrarcı olmanız gerekmektedir. Her ne kadar sadece girişler ve çıkışlar olarak gözükse de ciddi sorunlara neden olabilmektedir.
Cihazın varsa şarj aleti ile şarj alıp almadığına bakın, mümkünse kulaklık ile jak girişini de kontrol edin. Her ne kadar ufak ve tamir edilebilir bir sorun olsa da dikkat edilmesi gereken bir konudur.

iCloud Kilidinin Kontrol Edilmesi

Bu konu özellikle işletim sistemi ikinci el telefon alacaksanız oldukça önemli. İCloud şifrelerinin kırılamadığını belirtmekte fayda var. Bu nedenle “bunun şifresi kırılıyor telefoncu 50 TL ye yapıyor” diyen kişilere inanmamanız gerekmekte.
IOS cihazlarda satın almadan önce iCloud hesaplarının kaldırılmasını talep edin, hesaptan tamamen çıkış yapılıp yapılmadığını kontrol edin. Tamamen çıkış yapılan cihazları alabilirsiniz.

Etiketler: , ,